Ogródki społecznościowe pomysłem na zieloną i przyjazną Warszawę

Ogródki społecznościowe pomysłem na zieloną i przyjazną Warszawę
fot. UM/E.Lach

W Warszawie działa już blisko 20 ogrodów społecznościowych. Tworzą je nieformalne grupy, ale także stowarzyszenia i instytucje. Podobnie jak różni są ich założyciele, tak odmienny może być ich charakter. Łączą je ludzie, ale także wsparcie, jakie mogą otrzymać od stolicy.

 Rosnąca sieć ogrodów społecznościowych pokazuje energię mieszkańców stolicy. Warszawa chce ją wspierać i pomnażać – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Zieleń w mieście jest budowana dla mieszkańców i dzięki mieszkańcom. Dzięki nim osoby uprawiające ogrody są zdrowsze, bardziej aktywne, a przede wszystkim bardziej wrażliwe na zieleń. Dzięki ogrodnictwu społecznościowemu tworzą się także wspólnoty, które czują się odpowiedzialne za „swoją część Warszawy”, za jej wygląd i funkcjonowanie.
Od tego roku pomocy stołecznym ogrodom społecznościowym udziela także Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który od kwietnia br. zawarł trzy umowy w ramach, których organizacje partnerskie wspierają działania miejskich ogrodników – metodycznie i merytorycznie.

– Nasze działania z ogrodnikami zaczęliśmy w kwietniu od warsztatów w ramach zielonego weekendu. Tam rozmawialiśmy m.in. o tym jak miasto i ogrodnicy mogą działać razem i jakie są ich potrzeby, a także o tym jak wspierać nowe i istniejące ogrody, tak by tętniły życiem i zielenią. Wiedzą w tym zakresie dzielą się m.in. specjaliści zaproszeni do współpracy przez Fundację Dóbr Wspólnych i Fundację Altereko. Wspieramy też metodycznie, co ułatwia formowanie grup, wypracowywanie zasad działania i komunikacji.  Tu z pomocą idzie Fundacja Konsultacje Społeczne. Chciałbyś założyć ogród, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Skontaktuj się z nami lub naszymi partnerami, podzielimy się wiedzą i doświadczeniem – mówi Sławomir Sendzielski, koordynator ds. programów rozwoju ogrodnictwa społecznościowego w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy i dodaje – Każdy z warszawskich ogrodów jest inny, tak jak różni są ich założyciele. To jest piękne. Ta różnorodność jest także ich siłą. Odpowiada charakterowi twórców. Oddaje ducha miejsca i ludzi.

Ogólnodostępny charakter ogrodów społecznościowych oznacza, iż każdy może wziąć udział w jego tworzeniu na zasadach wcześniej ustalonych z liderami/grupą inicjatywną. Ogrody mogą mieć bardzo różny charakter. Mogą być ozdobne, rekreacyjne czy warzywno-owocowe. Wszystko w pełni zależy od tworzącej go społeczności, a także miejsca, w którym powstaje.

W ramach zawartych umów partnerzy Zarządu Zieleni pracują nad pozyskaniem sponsorów ogrodnictwa społecznościowego. Firmy często szukają możliwości wspierania działań społeczności lokalnych. Nadarza się okazja by zaangażować się w budowę społeczności i ogrodów w Warszawie.

– Stworzyliśmy Latającą Szkołę Ogrodników Miejskich, czyli cykl nieodpłatnych warsztatów i konsultacji przeznaczonych dla osób zaangażowanych w prowadzenie ogrodów społecznościowych – tłumaczy Izabella Mier z Fundacji Dóbr Wspólnych i dodaje – Naszego wsparcia udzielamy też osobom, które planują założyć taki ogród. Wystarczy, że zgłosi się do nas grupa, składająca się przynajmniej z trzech osób, która ma swój pomysł, a my przekażemy jej wiedzę, jak to zrobić!

W ramach Latającej Szkoły Ogrodników Miejskich prowadzone są zajęcia i warsztaty w aż 18 tematach, m.in. o metodach nawożenia gleby, przygotowaniu ogrodu na zimę, o produkcji przetworów czy też o założeniu pasieki. Dotychczas przeprowadzonych zostało 5 cykli warsztatów dla blisko 50 osób.

– Bazując na naszym doświadczeniu staraliśmy się układać program tak, by dotykał każdego aspektu ogrodnictwa. Zbieramy informacje zwrotne i będziemy pracować nad dalszymi odsłonami szkoły ogrodniczej – dodaje Mier.

Warszawscy ogrodnicy zyskali również swoje miejsce w sieci. To witryna www.bujnawarszawa.pl. Tam zawarte są m.in. podstawowe informacje o warszawskich ogrodach społecznościowych, w tym mapa z ich lokalizacją. Strona jednak cały czas się rozwija i będą tam pojawiać się nowe wiadomości.

– Chcemy, aby strona Bujna Warszawa była miejscem, gdzie każdy miejski ogrodnik znajdzie wszystkie informacje, które są mu niezbędne do prowadzenia swojego zielonego miejsca w Warszawie. Będziemy stronę rozwijać i uzupełniać nie tylko o aktualności, ale także dobre praktyki, opisy ogrodów, informacje merytoryczne – zapewnia Sławomir Sendzielski.

Na stronie wkrótce pojawią się szczegółowe informacje na temat narzędzi, które mogą m.in. materialnie wesprzeć ogrody – takich jak inicjatywa lokalna w ramach, której powstał m.in. ogród przy Paca 40 czy na Fortach Bema – a także OSMO, czyli Otwartym Składzie Materiałów Ogrodniczych.

Otwarty Skład Materiałów Ogrodniczych, będący częścią projektu „Bujna Warszawa” to przede wszystkim przestrzeń wymiany i dzielenia się narzędziami oraz maszynami, jakimi dysponują ogrody i jednostki miejskie. W ramach OSMO, można także uzyskać pomoc w zakupie materiałów i narzędzi ogrodniczych, nasion, ale również usług przy przeprowadzeniu inwestycji.

Obecnie w Warszawie działa 18 ogrodów społecznościowych. Z chęcią stworzenia ogrodu niedawno zgłosiły się… Łazienki Królewskie.

W przyszłą sobotę, 7 października odbędą się pierwsze Warszawskie Dożynki Ogrodów Społecznościowych. Uroczyste obchody potrwają od godz. 13.00 do 18.00, a przez cały dzień w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego prowadzone będą m.in. warsztaty i prezentacje, nie zabraknie również konkursów i koncertu.

źródło: UM Warszawa
Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze