Ostatnia szansa na złożenie projektu do budżetu obywatelskiego

Jeszcze tylko do wtorku 25 stycznia, do północy, można zgłaszać projekty w 9. edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie. Ratusz czeka na propozycje mieszkańców i mieszkanek dotyczące tego, na co wydać pieniądze z budżetu miasta.

Jeżeli w waszej okolicy czegoś brakuje, chcielibyście coś poprawić opiszcie swoją propozycję i zgłoście ją – to ostatnie dni, kiedy możecie to zrobić w tej edycji – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w m.st. Warszawie. – Warszawa zmienia się dzięki mieszkańcom, dzięki Wam. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie daje budżet obywatelski – dodaje.

Jak zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego?

Projekty w tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy i mieszkanki mogą zgłaszać do 25 stycznia (włącznie) do północy.

Projekt można zgłosić na jeden z dwóch sposobów:

  • internetowo – przez stronę bo.um.warszawa.pl;
  • papierowo – formularz można otrzymać w każdym urzędzie dzielnicy. Można go również pobrać ze strony https://um.warszawa.pl/waw/bo i samodzielnie wydrukować. Wypełniony formularz wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami (w tym listą osób popierających projekt) należy złożyć osobiście w urzędzie dzielnicowym lub wysłać pocztą z dopiskiem „Budżet obywatelski”.

Jeśli zgłaszamy papierowo:

  • projekt dzielnicowy – formularz należy wysłać lub dostarczyć na adres urzędu dzielnicy, którego dotyczy projekt;
  • projekt ogólnomiejski – formularz należy wysłać lub dostarczyć do Centrum Komunikacji Społecznej, ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Formularz musi dotrzeć do urzędu najpóźniej 25 stycznia 2022 r. – decyduje data wpływu, a nie data wysłania.

Więcej informacji o etapie zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego znajduje się pod adresami: https://um.warszawa.pl/waw/bo

A krótki poradnik jak wypełnić formularz jest tutaj: https://um.warszawa.pl/waw/bo/-/jak-wypelnic-formularz-9-edycja

Wsparcie w ostatnich dniach zgłaszania projektów

Mieszkańcy zainteresowani zgłoszeniem pomysłu w ostatnich dniach zgłaszania projektów mogą skorzystać z dyżurów mailowych i telefonicznych pracowników urzędów dzielnic, biur i jednostek miejskich. Urzędnicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, dopracowaniu pomysłu czy oszacowania kosztów jego realizacji.

Kontakt i informacje o terminach dyżurów znajdują się na stronie: https://um.warszawa.pl/waw/bo/zglaszanie-projektow-9-edycja

Najczęściej zadawane pytania to:

  • Czy trzeba być zameldowanym w Warszawie, żeby zgłosić projekt? Nie, wystarczy być mieszkańcem lub mieszkanką Warszawy.
  • Czy projekt można zgłosić tylko w dzielnicy, w której się mieszka? Nie, można zgłosić w dowolnej dzielnicy np. takiej, w której się spędza czas wolny lub pracuje. Projekty, które swoim zasięgiem wykraczają poza obszar jednej dzielnicy należy zgłosić jako ogólnomiejskie.
  • Ile osób musi podpisać się na liście poparcia pod projektem? Projekt dzielnicowy musi poprzeć co najmniej 20 mieszkańców dzielnicy, w której zgłaszany jest projekt. Projekt ogólnomiejski musi poprzeć co najmniej 40 mieszkańców Warszawy. Najlepiej, jeżeli będą to osoby, których pomysł może dotyczyć.

Więcej pytań i odpowiedzi dotyczących składania projektów można znaleźć tu: https://bo.um.warszawa.pl/site/faq

Budżet obywatelski zmienia Warszawę

Od 2015 r., kiedy po raz pierwszy mieszkańcy mogli decydować o wydatkach w ramach budżetu obywatelskiego, Miasto zrealizowało blisko 4000 projektów.

Wśród nich są m.in. dodatkowe nasadzenia drzew, remont skwerów i osiedlowych placyków, nowe place zabaw, wybiegi dla psów, ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe, doświetlenie przejść dla pieszych, książki dla bibliotek, zajęcia sportowe, warsztaty naukowe, pikniki sąsiedzki i garażówki, kina plenerowe. W ramach budżetu obywatelskiego powstało też kilka jadłodzielni i tężni solankowych.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze