Pawilon Emilia jednak nie zniknie z Warszawy

Pawilon Emilia jednak nie zniknie z Warszawy

Modernistyczny dawny pawilon meblowy Emilia nie zniknie z mapy Warszawy. Już niedługo mieszkańcy będą mogli korzystać z budynku, który stanie w nowym miejscu. Miasto Stołeczne Warszawa i Spółka Emilia Development podpisały porozumienie o przeniesieniu pawilonu.

Nowa – stara Emilia stanie przed Pałacem Młodzieży, na styku z parkiem Świętokrzyskim. Budynek ze swoją przeszkloną elewacją i lekką, modernistyczną architekturą jest w stanie realizować nowe funkcje. Dodatkowo lokalizacja w sąsiedztwie parku zapewni jego lepsze wykorzystanie także w miesiącach zimowych.

– Cieszę się, że udało nam się zawrzeć to porozumienie – powiedział podczas podpisania dokumentów Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy – To ocali ten budynek i da mu nowe życie w oddalonej zaledwie o kilkadziesiąt metrów lokalizacji.

Pomysł przeniesienia pojawił się z inicjatywy zastępcy stołecznego konserwatora zabytków, w odpowiedzi na realne zagrożenie całkowitej rozbiórki budynku.  Pomimo prób ocalenia budynku w pierwotnym miejscu (inicjatywy społeczne grupy stowarzyszeń) nie udało się w odpowiednim momencie go ochronić. Inwestor posiada już prawomocne pozwolenie na jego rozbiórkę.

– Najtrudniejszy okres jest przed nami – powiedział Michał Krasucki, zasępca stołecznego konserwatora zabytków – specjaliści opracują plan jak go rozebrać. Fragmenty przeznaczone do ponownego złożenia zostaną poddane konserwacji.

emilia-6

Przeniesiony zostanie charakterystyczny dach, elementy konstrukcji, schody, wystrój, co gwarantuje, że w nowym miejscu Emilia będzie w dużym stopniu tym samym obiektem co do tej pory – przy jednoczesnej niezbędnej modernizacji i dostosowaniu do nowych funkcji. Emilia zacznie funkcjonować, jako wolnostojący obiekt w nowym kontekście urbanistycznym.

–  Nowa Emilia stanie na osi Pałacu Kultury od strony ul. Świętokrzyskiej – ale to atut. Istniejący miejscowy plan zagospodarowania dla tej miejskiej działki przewiduje budowę podobnego nawet wyższego pawilonu – dodał M.Krasucki.

Na jesieni rozpoczniemy konsultacje społeczne na temat tego jakie funkcje widzieli by w Emilii warszawiacy – podkreśliła J. Jóźwiak – Może to być palmiarnia, dworzec rowerowy, muzeum architektury. Czekamy na pomysły.

Dziękuje miastu za to porozumienie, bowiem negocjacje nie były łatwe – powiedział Paweł Łoziński prezes spółki Emilia Development. – To bezprecedensowe wydarzenie bowiem godzi interesy inwestora i opinii publicznej. Doprowadziliśmy do szczęśliwego początku, bo to dopiero początek naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Autorami budynku handlowego byli Marian Kuźniar, Czesław Wegner, Hanna Lewicka (wnętrza). W części kawiarnianej (w bloku) umieszczono mozaikę autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego. Pawilon powstał w latach 1967–69.

emilia

Pawilon meblowy Emilia początkowo był projektowany jako wolnostojący budynek, który później został połączony z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym. Wtedy także utworzono niewielki pasaż z tyłu, a dolną część bloku mieszkalnego przeprojektowano, tak by tworzyła przestrzeń otwartą (kawiarniano-biurową). Od 2008 do 2016 r. w pawilonie mieściło się Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które nadało budynkowi nowe kulturalne funkcje.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze