Płatne parkingi już tylko dla bogatych?

Płatne parkingi już tylko dla bogatych?
Jeśli posłowie poprą proponowane przez rząd zmiany w ustawie o drogach publicznych, to samorządy będą mogły same decydować o stawkach za parkowanie. Jakich cen możemy się spodziewać w stolicy?

W tym momencie w stolicy pierwsza godzina parkowania w strefie wynosi 3 zł. Natomiast dzienna opłata za korzystanie ze strefy, od godz. 8 do 18, wynosi 31, 80 gr. Jak podała dzisiaj Gazeta Prawna, rząd zamierza dać samorządom większą swobodę w kształtowaniu cenników w strefach płatnego parkowania. Po zmianie przepisów opłaty mogą wzrosnąć o 75 procent (za godzinę parkowania zapłacilibyśmy 5, 25 zł, a za dzień 53,90 zł).

–  Pamiętajmy o tym, że strefa płatnego parkowania nie ma na celu zaoferowania mieszkańcom parkingu. Głównym jej założenie jest zmniejszenie potoku pojazdów wjeżdżających do centrum i zwiększenie ich rotacji. Chodzi też o zachęcenie mieszkańców do skorzystania z komunikacji miejskiej – podkreśla Karolina Głowacka z Zarządu Dróg Miejskich.

I dodaje: – Jeśli Warszawa nie będzie mądrze prowadzić zrównoważonej polityki transportowej, to za kilka lat dojdzie do takiej samej sytuacji, jaką mamy w Mediolanie, gdzie do 2020 roku zaplanowano wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów o napędzie diesla. Mamy coraz więcej aut i żadne zarządy dróg nie są w stanie poszerzać ulic po to, by je pomieścić.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze