Rusza budowa nowego gmachu Sejmu

Rusza budowa nowego gmachu Sejmu. Zobacz, jak będzie wyglądał
fot. Pracownia Bolesława Stelmacha / Materiały prasowe

Będzie miał 23 metry wysokości, sześć kondygnacji, parking podziemny oraz fasadę ze stali i szkła. Odbywać się tam będą m.in. posiedzenia komisji sejmowych. Budynek pojawi się w miejscu parkingu przy Wiejskiej w Warszawie, który dziś został już zamknięty. Ruszyła budowa nowego gmachu Sejmu RP. Ma być gotowy za dwa lata.

O konieczności postawienia nowego budynku dla posłów mówiło się od wielu lat. Chodzi o to, że w istniejących budynkach jest za mało miejsca na obrady poszczególnych komisji, które w związku z tym muszą pracować w pośpiechu, by w określonym czasie zwolnić salę dla następnych. Jest za mało stanowisk komputerowych, brakuje też pomieszczeń na inne cele.

Projekt nowego budynku powstał właściwie 16 lat temu. Rozpisany przez Kancelarię Sejmu konkurs wygrała pracownia architekta Bolesława Stelmacha. Przez długi czas leżał on jednak w szufladzie, bo inwestycję wciąż przesuwano m.in. z powodu roszczeń do części działki, różnych zastrzeżeń konserwatora zabytków, a także z powodu kryzysu gospodarczego.

Teraz wreszcie budynek powstanie. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Warbud, która została wyłoniona w procedurze przetargowej 14 stycznia tego roku. Kancelaria Sejmu podpisała z wykonawcą umowę, której wartość wynosi 96 mln 801 tys. zł.

– Nowy budynek komisji sejmowych stanie u zbiegu ulic Wiejskiej i Pięknej, w miejscu obecnego parkingu samochodowego. Będzie miał 23 metry wysokości – pięć pięter i parter. Pod budynkiem powstaną dwie kondygnacje z miejscami postojowymi. W gmachu znajdzie się dziewięć nowych sal komisyjnych oraz 64 pomieszczenia przeznaczone do pracy posłów. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ok. dziewięciu tysięcy metrów kwadratowych – poinformowało Onet Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.

– Nowy budynek zostanie połączony podziemnym łącznikiem z budynkiem K, w którym mieszczą się tu obecnie m.in. sekretariaty komisji sejmowych. Fasada budynku wykonana będzie ze stali i szkła. Dziś rozpoczęła się budowa nowego gmachu. Będzie realizowana przez 30 miesięcy. Planowany termin oddania budynku do użytku to wiosna 2018 roku – tłumaczy nam Biuro.

nowy gmach sejmu 2

fot. Pracownia Bolesława Stelmacha / Materiały prasowe

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze