Pojazdy wyłącznie elektryczne na Nowym Świecie

Pojazdy wyłącznie elektryczne na Nowym Świecie

Według statystyk Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, mieszkańcy Śródmieścia oddychają najbardziej zanieczyszczony powietrzem w Warszawie. Corocznie zostaje przekroczone dopuszczone stężenie dwutlenku węgla. 

Rozwiązaniem problemu w tej sprawie postanowiło się zająć Miejskie Biuro Drogownictwa. Na ich zlecenie firma Via Vistula przeprowadziła swoje badanie i zaproponowała nietypowe rozwiązanie.

Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście mogą stać pierwszymi w Polsce ulicami bez spalin! Takie rozwiązanie na pewno polepszyło by sytuację ekologiczną, a jednocześnie mogło by znacznie podnieść atrakcyjność turystyczną tej części miasta. W jaki sposób to można by było realizować? Wg ekspertów taki efekt może być osiągnięty poprzez ograniczenie ruchu na tych ulicach wyłącznie dla autobusów i taksówek zasilanych prądem.

Wg obliczeń firmy, dla normalnego funkcjonowania miasta bez utrudnień w ruchu, dla takiej zmiany Warszawa potrzebuje 103 autobusy elektryczne. Niestety to jest dość droga zabawa i taka zmiana kosztowała by 290 mln zł (koszt zakupu autobusów) i jeszcze kolejne 18 mln na zakup 18 ładowarek dla nich.

Taka zmiana na razie jest tylko teorią, ale już pojawiają się jej przeciwnicy.  Dr Józef Suda z Politechniki Warszawskiej uważa, że takie rozwiązanie nie jest racjonalne, bo ogrzewanie w zimie i klimatyzacja latem spowoduje znaczny wzrost zużycia prądu, co by było zupełnie nie ekonomiczne. Pan Dr Józef Suda uważa, że lepszym rozwiązaniem było by inwestowanie w  buspasy, zieloną falę i śluzy w sygnalizacji, albo zbadanie możliwości wykorzystania autobusów hybrydowych.

A jakie rozwiązanie najbardziej pasowałoby Wam?

Materiały z gazety Stołecznej

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze