Powstanie metropolia warszawska – jest już bardzo blisko

Powstanie metropolia warszawska - jest już bardzo blisko
fot. Inzomnia.pl

Niespodziewana decyzja polskiego parlamentu. Posłowie zgodzili się na utworzenie metropolii warszawskiej. Dzięki temu realizowanie inwestycji ma być prostsze. Poza tym powinna poprawić się komunikacja.

Temat powracał jak bumerang od kilku lat. Taka inicjatywa powinna przyczynić się do utworzenia silnego regionu i poprawie transportu publicznego. Przed paroma dniami doszło w tej sprawie do kompromisu, ponieważ na takie rozwiązanie długo nie chcieli się zgodzić posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Propozycja utworzenia metropolii to ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców podwarszawskich miejscowości. Po wprowadzeniu ustawy w życie, mógłby zostać wprowadzony wspólny bilet np. na linii mińskiej czy wołomińskiej. Do tej pory pasażerowie tych połączeń musieli kupować oddzielnie bilet miejski dla Warszawy oraz dla okolic.

To także więcej inwestycji, na przykład związanych z budową parkingów Parkuj i Jedź przy stacjach kolejowych.

Teraz wszystko w rękach senatu, który musi ustawę przegłosować. Później trafi ona do podpisu przez prezydenta. Według optymistycznych scenariuszy, metropolie mogłyby zacząć funkcjonować za kilkanaście miesięcy.

Grzybu

Komentarze