Program Dorożkarni

Program Dorożkarni - Marzec 2017

2 września (sobota), godz. 17.00 –  spektakl POCZEKALNIA – Teatr Tańca JAZZ, wstęp wolny. 

Jaka jest KOBIETA? Jak ją najtrafniej określić? 

Czy piosenka i taniec może spełnić to zadanie? 

Kobieta/ Dziewczyna/Osoba/Człowiek- to nasze pytania. A czy widzowie znajdą na to odpowiedź? W POCZEKALNI na życie… miłość… przyszłość… wszystko może się zdarzyć.  Czekanie jest pretekstem do pokazania siebie i swoich emocji. Łatwiej jest czasem uzewnętrznić się przed nieznajomymi, bo tak bardzo boimy się oceny. 

Zapraszamy do konfrontacji z kobiecym poglądem na świat. 

Piosenki: Martyna Jakubowicz/Goya, Kasia Kowalska, Ania Dąbrowska, Maria Peszek, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Edyta Bartosiewicz, O.N.A, Hanna Rani, Stanisława Celińska, Kayah, Marika.  

Występują: Monika Kropidłowska, Joanna Lach, Eliza Szewczyk,  Anna Tułodziecka, Joanna Rybacka, Aleksandra Wojciechowska 

Choreografia: Izabella Borkowska 

Reżyseria: Dariusz Sikorski 

 

3 września (niedziela), godz. 16.00 – DZIEŃ OTWARTY – warsztaty i animacje oraz  1premiera na Siekierkach widowiska ulicznego PODRÓŻE ALICJI, wstęp wolny. 

Będą warsztaty, animacje, filmy naszej produkcji, zajrzymy też do Zakątka Siekierkowskiego – naszego mikromuzeum, a tym którzy u nas jeszcze nigdy nie byli pokażemy Dorożkarnię od kulis.  Na zakończenie sobotniego popołudnia wyruszymy w niezwykłą podróż z Alicją z Krainy Czarów. Widowisko plenerowe  „Podróże Alicji” duetu Borkowska&Sikorski  po raz pierwszy prezentowane było w czerwcu tego roku w Łazienkach Królewskich i zostało przyjęte owacjami, a na widowni doskonale bawili się przedstawiciele wszystkich kategorii wiekowych. Tak więc rezerwujcie Państwo czas, nie może Was zabraknąć na premierze na Siekierkach. 

 

O spektaklu: 

Mała ALICJA dorosła i jest tym lekko sfrustrowana. Stała się ALICJĄ LIDELL. Dziewczyną/Kobietą, która szuka swojego miejsca na ziemi i zadaje mnóstwo pytań. Ciasno jej w swojej codzienności. Zmęczona obowiązkami, pracą, rutyną i nieszczęśliwa młodzieńczą frustracją, postanawia znaleźć swoje miejsce na ziemi. Szuka zatem swojego WONDERLAND. 

ALICJA boi się wyruszyć sama. Zwołuje ekipę PRZYJACIÓŁ i z nimi rusza na poszukiwanie CZARYTORIUM. Po drodze wplątuję się w różne przygody, które pozwalają ALICJI na przemyślenie sensu swojej wędrówki. PODRÓŻ obnaża powierzchowność szukania i pytań o przyszłość.  PODRÓŻ wyznacza nasze miejsce na Ziemi i odkrywa nasze prawdziwe JA. 

Do ALICJI, bogatszej o doświadczenia PODRÓŻY, dociera, że nasz upragniony WONDERLAND jest tam, gdzie my go sami stworzymy. Nasza KRAINA CZARÓW jest tam gdzie akurat jesteśmy. I gdzie są ci, z którymi chcemy być! Każdy może stworzyć swój WONDERLAND! ALICJA staje się KRÓLOWĄ swojej własnej KRAINY CZARÓW i może zarządzać nią (sobą) jak zechce!  

Scenariusz i Choreografia: Izabella Borkowska 

Stylizacja: Aleksandra Olszewska 

Reżyseria i scenografia: Darek Sikorski 

OSOBY: 

ALICJA LIDDELL – Aleksandra Olszewska 

SZALONY KAPELUSZNIK – Agnieszka Senderowska 

KOT Z CHESHIRE – Marta Opilska 

BIAŁA KRÓLOWA – Paula Klajnowska 

CZERWONA KRÓLOWA – Agnieszka Wereszczyńska 

BIAŁY KRÓLIK – Katarzyna Gajewska 

GĄSIENNICA – Agnieszka Milewska 

BLIŻNIAKI – Tomasz Łukawski 

CHÓR GRECKI – Teatr Tańca JAZZ/STUDIO JAZZ. 

 

9 września (sobota), godz. 14.00 – 17.00 – WARSZTATOWNIA: FESTIWAL LATAWCÓW, koszt 20 zł. 

Zapraszamy na  rodzinne warsztaty plenerowe, w czasie których uczestnicy pod okiem specjalisty zaprojektują i stworzą autorskie latawce, a następnie będą mogli sprawdzić ich działanie na pobliskich terenach nadwiślańskich. Będzie to świetna okazja, by spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami z osiedla, a jednocześnie poznać sztukę robienia latawców. 

Chyba każdy z nas pamięta swój pierwszy latawiec, puszczany wspólnie
z rodzicami, rodzeństwem, kolegami. Budowa latawca to przyjemne zajęcie, w które można zaangażować całą rodzinę.  Prosty w obsłudze i montażu potrafi dać wiele radości. 

Spotkamy się na dziedzińcu Dorożkarni, przy odpowiednio do tego przygotowanych stanowiskach  uczestnicy imprezy będą mogli samodzielnie wykonać duże i małe różnorodne obiekty latające. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można oczywiście przynieść swoje własne latawce, by je wypuścić w niebo. 

 

9 września (sobota), godz. 20.00 – KINO NA SIEKIERKACH – Kryptonim U.N.C.L.E – wstęp wolny. 

Amerykańsko-brytyjski film akcji z 2015 roku, nakręcony na podstawie serialu telewizyjnego z 1964 roku, wytwórni MGM, o tym samym tytule. Wyreżyserowany przez Guya Ritchiego, w którym główne role zagrali: Henry Cavill, Armie Hammer, Alicia Vikander, Elizabeth Debicki. 

Prasa okrzyknęła ten film najdowcipniejszym filmem szpiegowskim ostatnich czasów. 

17 września (niedziela), godz.15.00 –  ŚWIĘTO SIEKIEREK, wstęp wolny. 

ŚWIĘTO SIEKIEREK organizowane jest po raz szósty przez Dorożkarnię, Fundację BO WARTO, PKS Falconia i Szkołę Podstawową nr 3. Będzie to znakomita okazja do spotkania „starych” mieszkańców żyjących na Siekierkach nawet od kilku pokoleń i tych „nowych”, którzy osiedlili się tutaj kilka lat lub kilka miesięcy temu. 

Na zakończenie, o godz. 18.00 – zapraszamy na potańcówkę z Teatrem Pijana Sypialnia. 

23 września (sobota), godz. 10.00 – 12.30 – WARSZTATOWNIA: RODZINNE WARSZTATY      

CERAMICZNE, koszt: 30 zł/osoba. 

W wirze codziennych obowiązków i godzinach spędzanych w korkach czasem rodzicom trudno wygospodarować czas dla dzieci. Dlatego warto wybrać się w sobotę do DOROŻKARNI na rodzinne warsztaty ceramiczne. Tutaj w myśl  przysłowia – nie święci garnki lepią – gliniane dzieła tworzyć może każdy, od lat 1 do 101. Nawet ci, którzy myślą , że nie potrafią. Ideą zajęć jest stworzenie jednego,  rodzinnego dzieła – dzieci tworzą je ze swoim rodzicami lub na odwrót rodzice z dziećmi. Niewtajemniczonym w arkana sztuki ceramicznej prowadzący – Janusz Żabowski pokazuje techniki ręcznego modelowania najprostszych form, służy radą i pomaga przy drobnych niepowodzeniach. Nie narzuca jednak tematu pracy. Koncepcję trzeba wypracować – najlepiej metodą rodzinnej burzy mózgów. To wcale nie jest łatwe, bo bywa, że pomysłów jest tyle ilu członków liczy rodzina, a gliniane dzieło ma powstać jedno. I tu okazuje się, że dzieci też mają głos, czasem decydujący i świetne pomysły. Po wyborze tematu czas przystąpić do działania. Mając do dyspozycji najwyższej jakości materiały – różnego rodzaju gliny i szkliwa, zaczynamy tworzyć coś jedynego w swoim rodzaju. W sympatycznej atmosferze  czas mija niepostrzeżenie, a nasze paluszki wyczarowują  prześliczne kubki, filiżanki, koraliki, doniczki, broszki… I sami się sobie dziwimy, że to nasze dzieło, że potrafimy, że coś nam się w tym tygodniu udało i to z własnymi dziećmi. Poprawia nam się  samopoczucie,  a i dzieci są z nas dumne. Ale to dopiero połowa sukcesu, bo sztuka ceramiczna wymaga od nas niebywałej cierpliwości. Wykonane przedmioty muszą dobrze się wysuszyć i wstępnie wypalić (800°C). Dopiero na następnych zajęciach możemy poprawić ich urodę – barwiąc je kolorowymi szkliwami. I to nie koniec zabawy… teraz dzieło wędruje do pieca, gdzie w temperaturze 1050°C  jest ostatecznie wypalone. Gotowe prace można oczywiście zabrać do domu. Będą one jawnym dowodem naszego talentu i stać się mogą świetnym prezentem dla babci, cioci, siostry…. 

 

30 września (sobota), godz. 11.00 – 13.00 – KAWIARENKA SĄSIEDZIKA:  Przejrzyj rower na jesień, wstęp wolny. 

Na koniec miesiąca zapraszamy do warsztatu rowerowego przy kawce.  Jesień właśnie się rozpoczęła, miejmy nadzieję, że będzie długa i piękna. Ale po intensywnej  letniej eksploatacji naszych  dwóch kółek, warto sprawdzić, czy wszystko dobrze działa. Będzie można  dokonać drobnych napraw,  a przede wszystkim  zasięgnąć fachowej porady, jak dobrze przygotować nasz pojazd na zimę. Mamy nadzieję, że w plenerowym warsztacie swoje pojazdy zaparkują nie tylko dorośli. Przyjeżdżajcie całymi rodzinami, a młode pokolenie niech już uczy się dbać o swój sprzęt. 

Grzybu

Komentarze