Projekt nowej siedziby Muzeum Historii Polski
W poniedziałek 7 listopada br. w siedzibie resortu kultury przedstawiono projekt siedziby stałej Muzeum Historii Polski w Warszawie, autorstwa pracowni architektonicznej WXCA.
„Ten projekt to efekt naszej wspólnej pracy – architektów, pełnomocnika ministra ds. budowy MHP Piotra Walkowiaka oraz dyrektora instytucji Roberta Kostro” – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Jak dodał, na tym terenie – przy dwóch już istniejących muzeach: Katyńskim oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – po powstaniu MHP oraz MWP ma powstać park muzealny.
Plan budowy placówki – podkreślił wicepremier Piotr Gliński – wpisuje się w program rozwoju sieci muzealnej w Polsce oraz w program „Niepodległa”. „Za dwa lata mamy obchody 100-lecia niepodległości Polski. Polski rząd, także z udziałem Sejmu i Senatu oraz pana prezydenta powołuje pięcioletni program, który będzie mówił o naszej tożsamości, historii oraz będzie przypominał tamte wydarzenia, odwołując się do współczesności” – zapowiedział.
Jak zapowiedział Gliński, w przyszłym roku na budowę zostanie przeznaczone 77 mln złotych. „To początek, pierwszy etap. Mamy nadzieję, że Muzeum zostanie ukończone, a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski” – dodał. Całkowity koszt budowy ma wynieść, wedle zapowiedzi szefa resortu, około 400 mln zł.
Placówka ma mieć powierzchnię ok. 30 tys. m2, z czego 7 tys. m2 przeznaczono na wystawę stałą, a 1500 m2 – na ekspozycje czasowe. Ekspozycja stała ma się mieścić na górnym, okalającym budynek piętrze. Na dole – w części nazwanej przez projektantów, w tym Pawła Grodzickiego z pracowni WXCA – „miastem historii”, rozmieszczone będą m.in. audytorium na ok. 570 osób, biblioteka, mediateka, czytelnia, sala kinowa oraz pomieszczenia edukacyjne. Na parterze znajdzie się także pomieszczenie, gdzie będą eksponowane wystawy czasowe.
Wystawa stała w MHP jest realizowana przez zespół historyków z Muzeum Historii Polski przy współpracy z historykami, historykami sztuki, ekspertami z polskich uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk. Za część plastyczną ekspozycji odpowiada konsorcjum WWAA/Platige Image, którego jednym z członków jest uznany słowacki scenograf Boris Kudlička.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro poinformował dziennikarzy o niektórych eksponatach, które znajdą się w Muzeum. Ekspozycję będą tworzyły obiekty uzyskane dzięki współpracy z wieloma instytucjami muzealnymi m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie i Muzeum Narodowym oraz pozyskane z innych źródeł. Zobaczymy na niej m.in. łódź z X w. wydobywaną aktualnie z jeziora Lednickiego, a także takie elementy, jak kopie aktu unii lubelskiej i konfederacji warszawskiej, autograf Jana Kazimierza, skrytkę z czasów okupacji i działalności opozycyjnej w latach 70. i 80. rodziny Romaszewskich, tron królewski i pasy kontuszowe.
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024
- Festiwal Przemiany 2024 - 9 października 2024