Ruszyła akcja „Wiersze w mieście”

Ponad 100 tysięcy wierszy w przeszło 200 miejscach w kwietniu w Warszawie. Projekt „Wiersze w mieście” rozpocznie się już we wtorek 3 kwietnia i potrwa do 30 kwietnia.

„Wiersze w mieście” to druga edycja projektu, który jest kontynuacją międzynarodowej inicjatywy „Wiersze w metrze” i ma na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej. Przez cały kwiecień możemy czytać wiersze europejskich poetów na przystankach komunikacji miejskiej, w kameralnych księgarniach i klubach, kawiarniach oraz bibliotekach, a także na stronie www.wierszewmiescie.eu.

W tym roku akcja zwiększa swój zasięg nie tylko poprzez potrojenie liczby nośników, ale także poprzez dołączenie się do akcji kolejnych państw. Autorami wierszy jest 18 europejskich poetów, a ich motywem przewodnim: WOLNOŚĆ. Reprezentują różnorodność tradycji, kultur oraz poglądów twórców z różnych zakątków naszego kontynentu. Tegoroczna edycja „Wierszy w mieście” jest drugą z kolei i wyewoluowała z organizowanej przez sześć lat kampanii „Wiersze w metrze”. Tylko od ubiegłego roku akcja urosła czterokrotnie. – Dzięki temu projektowi lektura poezji nie jest czynnością odświętną, lecz codzienną przygodą, dzięki której uczymy się słuchać innych i dowiadujemy się czegoś nowego o sobie samych. Sądzę, że początkowo pobieżny kontakt z wierszami może przekształcić się w potrzebę trwałej zażyłości. Kluczem do sukcesu „Wierszy w mieście” stanie się kulturowa różnorodność prezentowanych poetów – mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor stołecznego Biura Kultury.

– Tematem tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” jest wolność. Wolność, która w poezji oznacza swobodę twórczą w doborze języka i sposobu opisu świata. Wolność pisana z dużej i z małej litery i rozumiana w najszerszy możliwy sposób: jako wolność narodu, wolność jednostki, wolność wyboru postaw wobec dylematów współczesności, wolność podejmowania decyzji o swoim życiu. Chcemy także postawić pytania o granice wolności i o jej przeciwieństwo: ograniczenie i zniewolenie. Pragniemy nawiązać zarówno do toczących się wokół nas sporów i debat, a także – pośrednio – do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje w Europie Środkowo Wschodniej – komentuje Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

– Odnaleźć poezję za rogiem ulicy w najbardziej zaskakujących miejscach, zatrzymać czas i popatrzeć na miasto poprzez poetyckie frazy. EUNIC Warszawa zaprasza do projektu „Wiersze w mieście”, aby zgodnie z tematem tegorocznej edycji, wspólnie zastanowić się nad wolnością i jej zapisem poetyckim w przestrzeni miejskiej – mówi Linda Marchetti, zastępczyni dyrektora Instytutu Francuskiego w Polsce.

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt „Wiersze w mieście” współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Lista poetów:
Elfriede Gerstl – Austria
Inger Christensen – Dania
Doris Kareva – Estonia
Hugo Claus – Flandria
Menchu Gutiérrez – Hiszpania
Paula Meehan – Irlandia
Jehuda Amichaj – Izrael
André Simoncini – Luksemburg
Jan Wagner – Niemcy
Michał Jagiełło – Polska
Fernando Pessoa – Portugalia
Teodora Coman – Rumunia
Dumitru Crudu – Republika Mołdawii
Ivan Štrpka – Słowacja
Mehmet Narlı – Turcja
Lubow Jakymczuk – Ukraina
Ifor ap Glyn (Narodowy Poeta Walii) – Walia, Wielka Brytania
Renato Gabriele – Włochy

„Wiersze w mieście” 2018; 3-30 kwietnia; osiedlowe sklepy, kawiarnie, zakłady usługowe, przystanki autobusowe, kluby na terenie całej Warszawy; dokładne lokalizacje: www.wierszewmiescie.eu

Organizatorzy:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Izraela, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizator:
Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Patronat:
Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze