Sieć P+R się rozwija

Sieć P+R się rozwija

Samorządy metropolii warszawskiej otrzymają blisko 60 mln zł z funduszy europejskich na rozbudowę systemu parkingów „Parkuj i Jedź” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20. Do 2018 r. powstanie 27 parkingów.

We efekcie współpracy samorządu województwa mazowieckiego, Warszawy oraz 39 podwarszawskich gmin wybrano do realizacji 13 projektów, dzięki którym zostanie znacznie poszerzona sieć parkingów „Parkuj i Jedź”. Planowane inwestycje to wybudowanie nowych lub przebudowanie już istniejących parkingów w Warszawie oraz w gminach sąsiadujących ze stolicą (Markach, Lesznie, Wołominie, Kobyłce, Legionowie, Radzyminie, Podkowie Leśnej, Ząbkach, Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim, Wieliszewie, Jaktorowie, Pruszkowie, Piastowie, Michałowicach); w sumie będzie na nich 2676 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 1133 dla rowerów. Jednym z kryteriów wyboru była bliskość planowanych parkingów i przystanków transportu zbiorowego, co powinno zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący mający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika.

Parkingi „P+R” zlokalizowane w podwarszawskich gminach będą jednolicie oznakowane – z wykorzystaniem koncepcji graficznej nawiązującej do parkingów administrowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Wszystko po to, aby mieszkańcy w łatwy sposób odróżnili parkingi działające w systemie od „dzikich” lub działających na zasadzie komercyjnej. Sieć parkingów posłuży mieszkańcom przedmieść w codziennych dojazdach do Warszawy, a także zachęci do podróżowania komunikacją zbiorową, gdyż głównym argumentem „za” wyborem konkretnych inwestycji było skoordynowanie ich z transportem miejskim. Nie bez znaczenia jest też to, każdy samochód mniej na ulicach miasta to mniej zanieczyszczeń i lepsze funkcjonowanie komunikacji publicznej.

To pierwszy krok w budowaniu sieci parkingów „P+R” w metropolii warszawskiej, przygotowywane są kolejne projekty. Plany zakładają, że łącznie będą 74 parkingi z niemal 10 tys. miejsc parkingowych. W lutym 2017 roku przewidywany jest konkurs na kwotę 6 mln euro. Natomiast w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych trwa także proces zawierania umów o dofinansowanie na projekty edukacyjne oraz związane z rozwojem gospodarki.

Grzybu

Komentarze