Sinfonia Viva zagra „Przeboje na smyczki…”

Sinfonia Viva zagra Przeboje na smyczki...
fot. polskieradio

Nagrali wspólnie 50 płyt, zdobyli 16 nagród, a ostatnio skończyli 18 lat. Orkiestra Sinfonia Viva wystąpi w niedzielę na Ursynowie. Utalentowani muzycy zagrają w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Przed nami muzyczna uczta z „Przebojami na smyczki…”

Sinfonia Viva jest już dobrze znana na Ursynowie. Najbliższy koncert poświęcony będzie głównie muzyce słowiańskiej.

– Gramy same smyczki i cieszę się, że będzie to muzyka słowiańska, bo jest szczególnie bliska mojemu sercu. Będą też ludowe tańce czeskie – mówi Tomasz Radziwonowicz, założyciel i dyrygent Sinfonii Viva.

Finałem smyczkowego wieczoru będzie jednak interpretacja Piotra Czajkowskiego, muzycy zaprezentują Serenadę C-dur op. 48.

– Piotr Czajkowski będzie daniem głównym koncertu. Mówiono o nim, że jest wynalazcą melodii, wizjonerem i człowiekiem niebywale płodnym artystycznie. Serenada na smyczki to będzie wielka, epicka opowieść o miłości – dodaje Radziwonowicz.

Orkiestra Sinfonia Viva powstała w 1998 roku z inicjatywy Tomasza Radziwonowicza. Tworzą ją utalentowani muzycy — absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Sinfonia Viva współpracuje ze znakomitymi artystami i ma już w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt CD – („Muzyka i Ekran”, Henryk Miśkiewicz „Uniesienie”, Andrzej Smolik „3” i „4”, Annie Marii Jopek „ID”, Maryla Rodowicz „Jest Cudnie” oraz „50”, Krzysztof Herdzin „Looking For Balance”). Z ważnych dokonań zespołu warto wymienić: prawykonanie Requiem Maurice’a Durufle’go wraz z DeutschFranzösischer Chór z Berlina pod dyr. Briana Kruse’a Smith’a; występ z koncertem w Norymberdze z okazji 10lecia podpisania traktatu polsko-niemieckiego „O Dobrym Sąsiedztwie i Współpracy, udział w prestiżowym Menuhin Festival Gstaad w Szwajcarii. Do ciekawych dokonań orkiestry należy również miesięczne tournee po Europie — „Yesmusic” wraz z grupą Yes, gdzie także w zwiększonym składzie i pod nazwą Classic Entertainment Orchestra promowała płytę zespołu Yes Magnification. W lutym 2010 roku amerykański wahadłowiec Endeavour zabrał w kosmos kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Orkiestry Sinfonia Viva, przyłączając się tym samym do światowych obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. W 2011 roku płyty nagrane przez Sinfonie Vivę z muzyką Waldemara Kazaneckiego oraz Krzysztofa Komedy wydane w serii “Wielcy kompozytorzy filmowi” – otrzymały status Złotej Płyty. Natomiast album zatytułowany „Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości” otrzymał status Platynowej Płyty.  W 2012 roku ukazały się dwie, ważne dla zespołu płyty. Pierwsza z Polską Muzyką Kameralną – Chopin, Karłowicz, Szymanowski, Lutosławski, Radziwonowicz. Druga, album Grégoire Mareta, gdzie Sinfonia Viva towarzyszy znakomitym artystom: Mark Kibble, Alvin Chea, Cassandra Wilson, Raul Midon, Tools Thielemans, Marcus Miller.

Już w najbliższą niedzielę w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przy alei KEN 101 doświadczymy muzycznej uczty. Koncert rozpocznie się o godz. 16:30, wstęp jest wolny.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze