Cavaliada 2017 – 4 dni dla miłośników koni
W czwartek, 23 lutego, rozpoczyna się czterodniowe święto jeździectwa. Zawody w skokach, ujeżdżaniu i w powożeniu, targi hippiczne oraz emocjonujące pokazy łucznictwa konnego – to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na Cavaliadzie Warszawa, która odbywa się w hali Torwar (ul. Łazienkowska 6a).
Cavaliada Tour to cykl halowych jeździeckich zawodów autoryzowanych przez Międzynarodową Federację Jeździecką odbywających się w trzech miastach: w Poznaniu, w Lublinie oraz w Warszawie.
– Cieszę się, że po raz kolejny organizatorzy Cavaliady zdecydowali się zorganizować finałowe zawody właśnie w Warszawie. Marka Cavaliada niewątpliwie przyczynia się nie tylko do promowania i upowszechniania sportu, ale też wpływa na kształtowanie wizerunku stolicy na arenie międzynarodowej – mówił podczas konferencji zapowiadającej zawody Marcin Kraszewski, zastępca dyrektora Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy.
W stolicy rozegranych zostanie kilkanaście konkursów, które m.in. wyłonią zawodników, reprezentujących Europę Środkową w Pucharze Świata w Omaha w Stanach Zjednoczonych. Program warszawskiej Cavaliady dostosowany jest do szerokiego grona odbiorców. Oprócz zawodów w skokach przez przeszkody, konkursach drenażu czy powożenia odbywać się będą targi sprzętu jeździeckiego, a także turniej dzieci jeżdżących na kucykach. Jedną z atrakcji będzie również widowiskowy pokaz łucznictwa konnego w wykonaniu AMM Archery.
Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata
Przez wszystkie cztery dni amatorzy hippiki znajdą coś dla siebie. Już od czwartku, 23 lutego, odbywać się będą konkursy szybkości z przeszkodami o wysokościach od 130 do 145 cm. W piątek, 24 lutego, konkurs Dużej Rundy (z przeszkodami 150 cm) z rozgrywką, w niedzielę, 26 lutego, Grand Prix z przeszkodami o wysokości 155 cm.
Warszawskie zawody to także finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Prawo startu w Omaha wywalczy trzech najlepszych zawodników naszej ligi. Oprócz Polaka Dawida Kubiaka, największa szanse na wylot do Ameryki mają: Maria Bibikova z Rosji, Gabor Szabo z Węgier, Andis Varna z Łotwy i Rein Pill z Estoni.
Starcie czwórek
Cavaliada w Warszawie przyniesie rozstrzygnięcie w ramach pierwszego w historii Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami 4-konnymi. W rywalizacji udział bierze pięć zespołów. Po czterech konkursach kwalifikacyjnych rozegranych w Poznaniu i Lublinie, na prowadzeniu jest Ireneusz Kozłowski, który zaliczył już dwie wygrane. Rozstrzygnięcie nie jest jednak oczywiste, gdyż powożący czwórki dotychczas specjalizowali się w jeździe w parach i „jedynkach”.
Cavaliada Future
Warszawska Cavaliada będzie również finałem zmagań najmłodszych zawodników jeżdżących na kucach. Zawody te cieszą się olbrzymią popularnością o czym mogą świadczyć kwalifikacje do których jesienią przystąpiło 70 zawodników. Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach: mini – kuce o wysokości do 130 cm i midi kuce od 131 di 148 cm. Po rywalizacji w Poznaniu i Lublinie prawo startu w Warszawie wywalczyło 16 najlepszych zawodniczek. Choć przewaga liderki – Alicji Markiewicz – jest znacząca to dziewczyny muszą walczyć do końca. Wzorem „dorosłej” Cavaliady w niedzielnym finale punkty mnożone będą razy dwa.
Finał zmagań WKKW
Wyrównana sytuacja w tabeli rankingu HPP WKKW dodatkowo podnosi emocje przed finałem, który odbędzie się w piątek, 24 lutego. Ostateczna rywalizacja zgromadzi na starcie najlepszych zawodników specjalizujących się w tej trudnej i jednocześnie bardzo widowiskowej konkurencji jeździeckiej – wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Biorąc pod uwagę, że w ostatnim konkursie punktu za zajęte miejsca mnożone są razy dwa, o złotym medalu może myśleć cała pierwsza szóstka.
Klasyka jeździectwa, czyli ujeżdżanie
Ringiem rywalizacji skoczków jest parkur, zaś ujeżdżeniowcy walczą na czworoboku. Warszawska arena będzie miejscem ostatecznego starcia w ramach pierwszego w historii Polski cyklu rozgrywek w kategorii seniorów. Zawodniczki będą nie tylko konkurować pomiędzy sobą w poszczególne dni, a także walczyć o punkty w ogólnej klasyfikacji KPMG Dressage Cup.
Potęga Skoku
W czwartek, 23 lutego, odbędzie się najbardziej widowiskowy konkurs – Potęga Skoku. Polega on na pokonywaniu coraz wyższych przeszkód, sięgających nawet ponad dwóch metrów. Konie startujące w tym konkursie muszą być silne i zwinne. Nie bez znaczenia jest tez wzajemne zaufanie konia i jeźdźca.
Venus vs. Mars – rywalizacja płci
Na placu konkursowym podzielonym na dwie równe części zostaną ustawione, w lustrzanym odbiciu, dwa identyczne tory przeszkód. Do walki przystępuje 16 zawodników (8 amazonek – drużyna Venus i 8 jeźdźców – drużyna Marsa), którzy stają do walki parami i rywalizują na zasadach „pucharowych” – zwycięzca przechodzi do kolejnej rundy. Każdy z zawodników walczy o zwycięstwo indywidualnie i jednocześnie pracuje dla drużyny. Finałowa potyczka płci w piątek, 24 lutego, o godz. 20.30.
Speed & Music
W sobotni wieczór, 25 lutego, odbędą się zawody Speed & Music. O klasyfikacji decyduje tutaj uzyskany czas, a zawodnicy startują przy dźwiękach głośnej muzyki. Ewentualne błędy na przeszkodach przeliczane są na karne sekundy. Zawody odbywać się będą pod honorowym patronatem Prezydent m.st. Warszawy.
Cavalida Targi
Cavaliadzie towarzyszyć będą targi sprzętu jeździeckiego. Na stoiskach będzie można nabyć zarówno stroje jeździeckie, wykonane przez rzemieślników akcesoria, jak i przedmioty artystyczne, które ozdobią domy miłośników koni – rzeźby, malarstwo i grafikę. Dostępne będą również środki pielęgnacji koni, pasze, a także wyposażenie stajni.
Bilety na Cavaliadę Warszawa można nabyć tutaj. Dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny. Więcej informacji na temat stołecznej odsłony zawodów Cavaliada tutaj. Miasto Stołeczne Warszawa jest partnerem strategicznym zawodów Cavaliada.
- 12. Festiwal Piosenki Artystycznej „Poetycka Dolina” - 9 września 2024
- Nasz Hip Hop Festiwal vol.3 - 9 września 2024
- Dni Wilanowa 2024 - 6 września 2024