Siódma edycja akcji „Dotknij Teatru!”

Siódma edycja akcji „Dotknij Teatru!”

Pokazy spektakli, warsztaty i spotkania z artystami odbędą się w Warszawie w ramach tegorocznej edycji akcji „Dotknij Teatru!”, organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wydarzenie potrwa do 3 kwietnia.
W tym roku w akcję zaangażowało się ponad 20 stołecznych instytucji, które przez siedem dni zaoferują publiczności łącznie ponad 50 atrakcji.
W Warszawie
Warszawska widownia obejrzy szereg spektakli. Jako pierwsza przez aktorów Teatru Capitol – w obsadzie m.in. Rafał Cieszyński, Dorota Chotecka, Katarzyna Kwiatkowska i Maja Bohosiewicz – zostanie przedstawiona komedia o oszustwach finansowych „Przekręt (nie)doskonały, czyli kto widział Pannę Flint?”.
W kolejnych dniach zaplanowano także pokazy „Zwariowanej terapii” w reż. Marcina Sławińskiego, przedstawienia opowiadającego o dwójce trzydziestolatków, którzy za namową swoich terapeutów szukają miłości w ogłoszeniach towarzyskich (Teatr Komedia). Zobaczymy również „Wiśniowy sad” Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej z audiodeskrypcją i napisami (Teatr Studio) oraz spektakl dyplomowy „Farsa na trzy sypialnie” w reż. Anny Seniuk w wykonaniu studentów IV roku Akademii Teatralnej w Warszawie (Teatr Collegium Nobilium).
Specjalne przedstawienia pojawią się także na scenach m.in. Teatru Powszechnego („Quo Vadis” Teatru Montownia w reż. Rafała Rutkowskiego), Instytutu Teatralnego („Klauni, czyli o rodzinie. Odc. 3” w reż. Justyny Sobczyk w wykonaniu aktorów z zespołem Downa), Teatru Dramatycznego („Gardenia” o alkoholizmie kobiet w reż. Aldony Figury), Teatru Współczesnego („Kamień” o losach trzech kolejnych pokoleń żyjących w jednym drezdeńskim domu w reż. Grzegorza Wiśniewskiego), Teatru Żydowskiego („Dybuk” w reż. Mai Kleczewskiej) oraz Och-Teatru („Maria Callas. Master Class”).
Dla najmłodszych
Dla dzieci zaplanowano wydarzenia w Teatrach Baj, Guliwer i Rampa. Na Jagiellońskiej najmłodsi zobaczą „Robinsona&Crusoe” o próbach porozumienia się dwóch mężczyzn, polsko- i niemieckojęzycznego, oraz „Emila z Loennebergi” o szalonych pomysłach małego chłopca. Natomiast na Różanej po spektaklu „O raju! Czyli o tym, co było, kiedy nic nie było” będą mogli dodatkowo spotkać się z aktorami. W teatrze Rampa odbędzie się pokaz familijnego musicalu „O dwóch takich, co ukradli księżyc” według Kornela Makuszyńskiego.
Dla dorosłych
Spotkania dla dorosłych będą się odbywały np. w TR Warszawa. Tam widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach otwartych wprowadzających do spektaklu „Holzwege” o kompozytorze Tomaszu Sikorskim w reż. Katarzyny Kalwat albo porozmawiać z twórcami widowiska. Publiczność Teatru Powszechnego zaproszono natomiast do opowiedzenia swoich refleksji dotyczących wizyt w teatrze w ramach akcji „Wtrąć wspomnienie” i udziału w warsztatach ogrodowego majsterkowania, a dla chcących podszkolić swoje pisanie o teatrze na zajęcia z konsultanką literacką Teatru Studio Karoliną Matuszewską.
Lekcję teatralną poświęconą dykcji i emisji głosu zaplanowano w Teatrze Syrena, a warsztaty dla dorosłych poświęcone teatralnemu edukowaniu młodzieży – w Teatrze Polskim. W Teatrze Studio odbędzie się także wykład Mateusza Żurawskiego poświęcony historii tej instytucji.
Aktorzy Opery Buffa zapraszają na czytanie performatywne fragmentów „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. W TR Warszawa publiczność usłyszy zaś kolejny z mikrodramatów opartych na powieści Ignacego Karpowicza „Balladyny I romanse”, a w Teatrze Kamienica odbędzie się projekcja filmów multimedialnych o historycznej Warszawie połączona ze zwiedzaniem makiety miasta z sierpnia 1939 r.
Spotkania za kulisami
Podczas akcji odbędą się również zwiedzania teatrów i spotkania za kulisami. W Teatrze Studio odbędą się podchody, w Teatrze Ochoty – performatywny spacer, a w Teatrze Narodowym – zwiedzanie od kulis dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Chętni będą mogli także poznać „od środka” Teatr Dramatyczny oraz zwiedzić Teatr Baj i tamże dowiedzieć się jak działa m.in. sceniczna maszyneria.
Ostatniego dnia akcji w Warszawie odbędą się także dwa spacery szlakiem teatralnym. Pierwszy, prowadzony przez pedagożki teatru Justynę Czarnotę i Justynę Sobczyk – „dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych” – wystartuje z Placu Teatralnego. Drugi, opracowany przez dziennikarza i krytyka teatralnego Tomasza Mościckiego, rozpocznie się w tym samym miejscu, ale pójdzie szlakiem teatru warszawskiego z czasów XX-lecia międzywojennego.
W innych miastach
Akcja będzie się odbywała równolegle także w kilkudziesięciu innych miastach, zarówno dużych (m.in. Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Lublinie), jak i mniejszych ośrodkach (np. Chrzanowie, Józefowie i Łomży). Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl
Akcja „Dotknij Teatru!” powstała w 2010 r. w Łodzi z inicjatywy grupy łódzkich artystów i animatorów kultury. Jej koordynacji podjął się łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Rok później warszawski Instytut Teatralny rozpoczął inicjatywę „Chodź do teatru!”. Wtedy też dwa ośrodki postanowiły pracować razem i zaprosiły do projektu inne placówki teatralne z całego kraju. Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r. Celem obchodów jest promowanie teatru i zwiększenia współpracy ludzi teatru.

Grzybu

Komentarze