Stańko, Brodka i Jopek zagrają w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego

Stańko, Brodka i Jopek zagrają w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego

Koncert Tomasza Stańki z udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki oraz występ zespołu Luxtorpeda w Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego, a także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych przez warszawiaków uczczą 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

– Już dziesiąty raz organizujemy obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i dziesiąty raz zmagamy się z pytaniem jak Powstanie opowiadać szczególnie młodym ludziom. Jak przybliżyć temat, w którym jest i wspaniała walka o wolność młodych powstańców, i gorzka dramatyczna klęska na koniec – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Muzyczna klamra

Wspominając pierwsze doświadczenia związane z obchodami podkreślił rolę współpracy ze znanym muzykiem jazzowym Tomaszem Stańką.

– Zaprosiliśmy go wtedy do muzeum, by zapytać czy zechce z nami współpracować. Strasznie się stresowaliśmy. A on wyciągnął trąbkę, zaczął nagle grać i powiedział, że już taki motyw ma gotowy. I to jest pewna klamra, że ta płyta, która powstała wówczas po koncercie będzie jeszcze raz zagrana. Zresztą przez cały czas działalności muzeum w części ekspozycji słychać suitę z płyty Tomasza Stańki „Wolność w sierpniu” – opowiadał Ołdakowski.

Jak zaznaczy Stańko, powstanie ma wydźwięk bardzo tragiczny, a jednocześnie bardzo piękny i „wolnościowy”, jest „zrywem młodych”. – I to sprawia, że właściwie nie wiadomo jak je traktować. Dlatego chcę poświęcić ten koncert temu zjawisku, trochę je odbrązowiając, a równocześnie podkreślając jego niezmiernie ważne znaczenie dla naszej historii, jako jednego z jej symboli – zaakcentował muzyk.

Rockowy hołd Luxtorpedy

Rocznica Powstania Warszawskiego zostanie także muzycznie uczczona piątkowym koncertem zespołu Luxtorpeda „Za wolność”. Jak podkreśla basista grupy Krzysztof Kmiecik, dla członków zespołu istotna jest świadomość, że „wolność została nam dana” i starają się grać i śpiewać o tym, co jest ważne.

– Dlatego wszystkie płyty, które nagraliśmy poruszają tematy istotne w życiu człowieka. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy Pawła „Deepa” Paczkowskiego z grupy Pięć Dwa i Annę Witczak z folkowego zespołu Dikanda. Koncert będzie zatem ciekawym połączeniem rozmaitej stylistycznie muzyki – zapowiedział Kmiecik.

Zaśpiewają z warszawiakami

1 sierpnia wieczorem po raz ósmy zostanie również zorganizowane wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w ramach akcji „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W tym roku muzeum nieco zmieniło formułę i zorganizowało casting do chóru warszawiaków, który ma wspomagać wokalnie przybyłych na pl. Piłsudskiego.

– Mieszkam na Mokotowie, mój ojciec wyszedł z domu w pierwszym dniu powstania i nie wrócił. Nie był powstańcem, ale zginął. Mam wielki sentyment do powstania i piosenek powstańczych. A że natura trochę mnie obdarzyła głosem, kiedy przeczytałem w gazecie notatkę o naborze do chóru, postanowiłem się zgłosić. I zostałem wybrany – powiedział dziennikarzom PAP jeden z członków chóru Andrzej Gruba.

Do chóru zgłosiło się ponad 200 osób, z czego wybrano 50 muzycznie uzdolnionych warszawiaków, którzy mają wystąpić na scenie wspólnie z wokalistką Weroniką Grozdew-Kołacińską oraz towarzyszącymi jej Orkiestrą Warszawy i Chórem Warszawskiej Opery Kameralnej. Dla przybyłych na pl. Piłsudskiego przygotowano śpiewniki, a teksty piosenek powstańczych będą wyświetlane również na telebimach.

Luxtorpeda, piątek 25 lipca o godz. 21.00, Park Wolności, bilety w cenie 14 zł do kupienia w kasach MPW

Tomasz Stańko Quartet z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Brodki, sobota 26 lipca o 21.00, Park Wolności, bilety w cenie 14 zł do kupienia w kasach MPW

źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl

Grzybu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.