Syreni Śpiew jednak uratowany?

Warszawiacy sprzeciwiają się wyburzeniu Syreniego Śpiewu

W pawilonie, który wybudowano na początku lat 70. ubiegłego na początku znajdowała się restauracja i kawiarnia hotelu „Powiśle”. Ta część zespołu budynków, która kiedyś należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jest zlokalizowana przy ulicy Rozbrat. Teraz znajduje się w nim jeden z najbardziej znanych klubów i restauracji w stolicy – Syreni Śpiew. Obiekt jest zaliczany do ikony powojennego modernizmu, który zachwyca ozdobnymi mozaikami oraz drewnianą okładziną.

Mieszkańcy Warszawy ze sporą dezaprobatą zareagowali na doniesienia o ewentualnej rozbiórce pawilonu, który jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i rozrywkowym. Na jego miejscu miał powstać apartamentowiec. Dzięki wysiłkowi Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Tu było, to stało oraz Miasto Jest Nasze do wojewódzkiej ewidencji zabytków wprowadzona została karta powojennego pawilonu.

By dodatkowo zabezpieczyć budynek, w piątek zostało podpisane zarządzenie prezydenta Warszawy o uzupełnieniu gminnej ewidencji m.in. o pawilon Syreniego Śpiewu. Od teraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie musiał być ponownie uzgadniany ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Oznacza to, że deweloper nie dostanie zgody na rozbiórkę. Dość niszczenia powojennego modernizmu! Wspólnie zmieniajmy Warszawę i troszczmy się o nasze dziedzictwo – cieszą się na Facebooku działacze ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze