Teraz można zobaczyć jak zmienia się Warszawa

Teraz można zobaczyć jak zmienia się Warszawa

Zachęcamy do wejścia na stronę samizobaczcie.pl , przedstawiającą zmiany jakie zaszły w naszym mieście w ciągu ostatniej dekady, które nie byłyby możliwe bez aktywnych warszawiaków.

Przez 10 lat wybudowaliśmy blisko 100 km nowych dróg, a ponad 600 km ulic wyremontowaliśmy. Poprawiamy chodniki, wymieniamy latarnie uliczne, budujemy nowe sygnalizacje świetlne. Co roku ponad milion złotych wydajemy na likwidację barier architektonicznych. Dotychczas z mapy miasta usunięto ponad 700 takich  miejsc.

Zmieniliśmy na lepsze przestrzeń miejską. Kompleksowemu remontowi, przebudowie, rewitalizacji lub zmianie estetyki uległo wiele placów, ulic i parków. Odmienione Krakowskie Przedmieście, plac Grzybowski czy Powstańców Warszawy, ulica Chłodna, Ogród Krasińskich.

Na stołeczne ulice i tory wyjechało 311 nowych tramwajów (w tym 281 niskopodłogowych), 1067 niskopodłogowych autobusów, 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów SKM. W ciągu ostatniej dekady ustawiliśmy ponad 2100 nowych wiat przystankowych. Na obrzeżach stolicy powstało 14 parkingów (Parkuj i Jedź).

W marcu 2015 r. uruchomiliśmy centralny odcinek II linii metra, co zrewolucjonizowało warszawski transport. II linia metra to największa inwestycja samorządowa w Polsce, wsparta przez dotację z Unii Europejskiej w wysokości blisko 5 mld zł. Wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy 290 km infrastruktury rowerowej, a w 2012 r. uruchomiliśmy system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo. To jeden z największych i najpopularniejszych systemów wypożyczalni rowerów miejskich w Europie (obecnie 206 stacji, 3 tys. rowerów, w tym 10 tandemów i rowerki dziecięce). Mieszkańcy chętnie z niego korzystają – od 2012 r. rowery były już wypożyczane 8 mln razy.

Do 2006 roku miasto uchodziło za truciciela Wisły. Wybudowanie oczyszczalni ścieków stanowiło dla nas priorytet. Dziś, dzięki rozbudowanej i zmodernizowanej „Czajce”, największej oczyszczalni w Polsce, Warszawa oczyszcza 100% odbieranych ścieków komunalnych. Dekadę temu aż 60% nieczystości wpadało bezpośrednio do Wisły. Teraz woda dostarczana warszawskimi wodociągami nadaje się do picia prosto z kranu.

Stworzyliśmy 19. dzielnicę naszego miasta – Wisłę. W ciągu ostatnich 10 lat zrobiliśmy wszystko, by przybliżyć rzekę mieszkańcom. Łącznie na nadwiślańskie inwestycje, w tym inwestycje przeciwpowodziowe, wydaliśmy przez ten czas ponad 200 mln zł. Wzdłuż lewego brzegu przygotowaliśmy 35 kilometrów leśnych duktów, urządziliśmy dziewięć nadwiślańskich plaż.

Zbudowaliśmy 26 żłobków, 14 szkół i 26 przedszkoli, a około 500 placówek zmodernizowaliśmy lub wyremontowaliśmy. Stworzyliśmy nowe miejsca edukacyjne. To na przykład Centrum Nauki Kopernik, które odwiedza rocznie ponad milion osób. Wybudowaliśmy rekordową liczbę mieszkań komunalnych – 3,5 tys.

Powstało wiele nowych obiektów sportowych. Są to zarówno boiska sportowe, sezonowe lodowiska, a także siłownie plenerowe. Na inwestycje w zakresie sportu i rekreacji wydaliśmy ponad 850 mln zł. Powstało 141 siłowni plenerowych.

Podnosimy jakość placówek służby zdrowia, finansując ich rozbudowę i kupując sprzęt. W ciągu dekady na remonty i rozbudowy 10 szpitali, budowę nowych przychodni oraz sprzęt wydaliśmy 1,2 mld zł. Wybudowaliśmy za to m.in. 46 tys. mkw. nowej powierzchni – równej rozmiarowi ponad sześciu boisk piłkarskich. Na programy profilaktyczne przeznaczyliśmy 217 mln zł, które pozwoliły blisko 85 tys. kobiet uczęszczać bezpłatnie do szkół rodzenia, a 270 tys. dzieciom i młodzieży – w programach zdrowotnych. 60 tysięcy seniorów rocznie korzysta z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie.

Warszawiacy czują się bezpiecznie –  blisko 80 proc. deklaruje, że po zmroku nie obawia się wyjść na ulice w swojej okolicy. Za ponad 43 mln zł zbudowaliśmy Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, w którym działa m.in. Centrum Powiadamiania Ratunkowego numeru 112.

Przez ostatnich 10 lat na kulturę wydaliśmy ponad 3,5 mld zł. Zmodernizowaliśmy teatry: Ochoty, Rampa, Powszechny, Kwadrat. Powstały też nowe i nowoczesne instytucje kultury na światowym poziomie.

Dzięki decyzji o wprowadzeniu budżetu partycypacyjnego od 2014 roku mieszkańcy mają wyjątkową możliwość decydowania o tym, na co zostają wydane środki z kasy miasta. warszawiacy zdecydowali o podziale ponad 136 mln zł, wybierając do realizacji 1750 projektów. W tym roku, w czwartej edycji budżetu partycypacyjnego do podziału jest ponad 61 mln zł.

Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze