To nie jest mgła nad Warszawą

Nad Warszawą najprawdopodobniej wisi smog który udaje mgłę. Zawiera bowiem, podobnie jak smog, trujące cząsteczki, których stężenie jest obecnie na niebezpiecznie wysokim poziomie. Monitorujące stężenie trujących składników w atmosferze organizacje sugerują, by ograniczyć przebywanie na zewnątrz do niezbędnego minimum.
PM 2,5 i PM 10 – co to może znaczyć, prawda? Tymczasem to dwie najbardziej trujące cząsteczki, których wysokie stężenie notujemy w atmosferze. Pył drobnicowy o średnicy mniejszej niż dwa i pół mikrometra zawiera między innymi rtęć, siarkę i metale ciężkie. Powoduje astmę, choroby układu krążenia, a w skrajnych przypadkach nawet raka płuc.
Natomiast pył drobnicowy o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów absorbowany jest w górnych drogach oddechowych i większych oskrzelach. Podobnie jak PM 2,5, może powodować problemy z układem oddechowym. Na działanie PM 10 szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci.
Niestety w Europie jesteśmy w ścisłej czołówce niechlubnego rankingu krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Co roku z tego powodu umiera blisko 50 tysięcy Polaków, wynika z raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska.
Warto pobrać na swoje smartfony aplikację Zanieczyszczenie Powietrza. Dzięki niej można stale monitorować stężenie szkodliwych dla zdrowia cząstek w powietrzu.
- Noc Muzeów 2025 w Warszawie - 7 maja 2025
- Wodecki na Ochocie | Lubię wracać tam, gdzie byłem - 7 maja 2025
- Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann „Warszawa Ja i Ty” - 5 maja 2025