Warszawa opuści województwo mazowieckie?

Warszawa opuści województwo mazowieckie?

Nie wiadomo kiedy i w jakim kształcie, ale wszystko wskazuje, że dojdzie do wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego i stworzenia dwóch nowych województw.

Konsekwentnie zmierzają do tego politycy Prawa i Sprawiedliwości, a postulat zmian w podziale administracyjnym kraju był jednym z głównych postulatów wyborczych prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Część polityków PiS bierze jeszcze pod uwagę wydzielenie statystyczne, a nie administracyjne Warszawy z Mazowsza.

Takie rozwiązanie byłoby do przyjęcia przynajmniej dla części polityków Platformy Obywatelskiej i PSL, choć inni politycy tych partii uważają, że zmiany będą zbyt kosztowne. Przypomnijmy, dyskusję wywołała coraz mniejsza dostępność do pieniędzy unijnych biednych regionów województwa, w związku ze stale rosnącym bogactwem Warszawy. Prawdopodobnie po roku 2020 PKB w Warszawie będzie tak wysoki, że Mazowsze w ogóle nie będzie mogło korzystać z pieniędzy unijnych.

Zdaniem europosła Zbigniewa Kuźmiuka wydzielenie statystyczne Warszawy z Mazowsza może być nieskuteczne. – Komisja Europejska bierze pod uwagę to, że kraje członkowskie poprzez dzielenie statystyczne regionów mogą chcieć „ratować” dotacje unijne i nie zgodzi się na taką operację. Wtedy nie pozostanie nic innego jak podzielić administracyjnie Mazowsze – mówi poseł. Przypominiał, że Czechy i Słowacja jeszcze przed wejściem do Unii ze swoich stolic utworzyły odrębne jednostki administracyjne.

Grzybu

Komentarze