Drogowcy walczą z nielegalnymi reklamami na potykaczach

Drogowcy walczą z nielegalnymi reklamami na potykaczach
fot. ZDM

Zabierają miejsce pieszym, wpadają wprost pod nogi, zaśmiecają drogę i co najważniejsze stwarzają realne zagrożenie dla osób niepełnosprawnych. „Potykacze”, bo o nich mowa, to jeden z najbardziej uciążliwych nośników reklamowych. ZDM walczy z ich obecnością w pasie drogowym.

„Potykacz” to prosta i tania forma reklamy – wielu właścicieli nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest ona nielegalna i uciążliwa dla pieszych. Takie reklamy często dosłownie wpadają pieszemu pod nogi, aby ten zwrócił uwagę na kawiarnię, sklep czy inny punkt usługowy. Pół biedy, kiedy wpadnie na tą reklamę osoba w pełni sprawna, „potykacze” są jednak prawdziwą pułapką dla osób niedowidzących i niewidomych oraz sporą przeszkodą dla rodziców z dziećmi w wózkach.

Dlatego pozwolenia na ustawienie tego typu reklam nie są wydawane. Jednak ze względu na ich dużą liczbę i „mobilność” usunięcie reklamy przez nasze służby jest ostatecznością. W pierwszej kolejności kontrolerzy proszą o usunięcie właściciela lokalu, pouczając go o tym, że naraża się na karę. Dopiero jeśli to nie zadziała – stosuje się sankcje administracyjne usuwając nośnik oraz naliczając kary. Najmniejsze reklamy traktowane są jako mienie porzucone i następnie są utylizowane. Większe nośniki (np. przyczepy) trafiają się sporadycznie – wówczas zostają zabrane do magazynu. Po uiszczeniu opłat karnych, właściciel może je odzyskać.

W ostatnich latach ZDM usunęło około 600 takich reklam. Często już sama groźba nałożenia kary powoduje, że właściciel decyduje się usunąć nośnik. Kontrolerzy na bieżąco monitorują pas drogowy będący w zarządzie ZDM.

W ostatnim roku przeprowadzono 16 565 kontroli dotyczących różnych obiektów w pasie drogowym. Skontrolowano 6097 reklam (wszystkich rodzajów), usunięto 3688 z nich. Dzięki tym działaniom udało się też spowodować usunięcie 36 konstrukcji nośnych po reklamach. W stosunku do podmiotów, zajmujących pas drogowy bez zgody, wszczęto 721 postępowań administracyjnych oraz wystawiono 768 decyzji, nakładających kary administracyjne.

źródło: ZDM
Grzybu

Komentarze