Warszawa prawie całkowicie pozbędzie się smogu w ciągu 5 lat
Warszawa zainwestuje 6 mld zł w walkę ze smogiem, ale nie skorzysta z ustawy antysmogowej. Stolica do 2020 roku chce mieć powietrze, którego zanieczyszczenie nie przekracza norm Unii Europejskiej. W ostatnich dniach były to stężenia o kilkanaście procent za wysokie.
Od czwartku samorządy mają możliwość zakazać palenia węglem w piecach. Wiceprezydent miasta zapewnia, że w Warszawie nie ma takiej potrzeby, ponieważ zanieczyszczenia, które pochodzą z tego rodzaju emisji, to jedynie 13 procent. – Warszawa ma największą sieć ciepłowniczą w Europie, drugą co do wielkości na świecie – mówi wiceprezydent miasta, Michał Olszewski.
Nowe rozwiązania
Plan gospodarki niskoemisyjnej, który ma być gotowy w grudniu, określi zanieczyszczenia powietrza i ich redukcję. Da też możliwość korzystania z dofinansowania na przykład na ocieplanie budynków.
– Skorzysta z tego Warszawa – mówi Olszewski. – Zgłosiło się bardzo dużo podmiotów, które chcą wspólnie z nami realizować pakiet inwestycyjny, jeśli chodzi o termomodernizację – dodaje. Dzięki temu będzie można ograniczać zużycie energii na terenie miasta.
W połowie 2016 roku ma też wejść w życie warszawski indeks powietrza, który będzie informował o przekroczonych normach stężeń niebezpieczych substancji w powietrzu. W takie dni mieszkańcy Warszawy będą mogli korzystać z komunikacji publicznej za darmo.
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024