Warszawiacy rozdzielili budżet obywatelski

Warszawiacy rozdzielili budżet obywatelski

Ten rok jest dość przełomowy w historii Warszawy, bo to właśnie teraz pierwszy raz w historii mieszkańcy tego miasta mogli sami zadecydować na co przeznaczyć budżet obywatelski.

Również każdy mieszkaniec mógł zaproponować swój projekt zmian jakie chciałby, aby pojawiły się w jego dzielnicy, czy to remont ulicy, czy budowa parku. Na przedstawienie propozycji było 10 dni.

Swój głos mogli oddać wszyscy mieszkańcy Warszawy w tym osoby poniżej 18. roku życia i obcokrajowcy mieszkający tutaj na stałe. Głosowanie nie wymagało od nas zameldowania w Warszawie, a cały minutowy proces można było przejść z wygody własnego fotela poprzez internet.

Przygotowano 1390 projektów w 18-stu dzielnicach. Do piątku, do godz. 15.30 oddano 76 tys. głosów na projekty, co daje zaledwie 4.4% mieszkańców. O północy, gdy zakończono głosowanie, prezydent Warszawy poinformowała, że głosów było co najmniej 132 570. Czyli niecałe 10% mieszkańców zdecydowało się wziąć sprawy w swoje ręce. O frekwencję zapytaliśmy w Ratuszu.

– Średnio w polskich dużych miastach frekwencja w głosowaniu na budżet partycypacyjny w jego pierwszej edycji wynosi około 10% uprawnionych do głosowania. – powiedziała nam Justyna Michalak z wydziału prasowego. – Papierowe karty do głosowania będą wpisywane głównie po zakończeniu procesu głosowania, uważamy, że głosowało i głosuje mniej więcej ta liczba osób, której się spodziewaliśmy. Przypuszczamy także, że w kolejnych edycjach budżetu partycypacyjnego ta liczba będzie się zwiększać, w miarę tego, jak ludzie zobaczą efekty pierwszego budżetu i swojego udziału.

Aktywność warszawiaków miała spore znaczenie. Od frekwencji zależało, ile pieniędzy władze Warszawy będą przeznaczały w kolejnych jego edycjach. W tym roku do podziału było łącznie ok. 26 mln zł.

Wyniki głosowania, czyli listę wybranych przez nas projektów poznamy 15 lipca. Będą one włączone do budżetu Warszawy i zostaną zrealizowane w roku 2015.

https://twojbudzet.um.warszawa.pl/

Grzybu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.