Warszawskie placówki kulturalne online

Warszawskie instytucje kultury szybko zareagowały na ograniczenia w dostępie do wydarzeń ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Liczne placówki udostępniają wybrane projekty on-line i umożliwiają mieszkańcom stały kontakt z kulturą, bez konieczności wychodzenia z domu.

Prezentujemy wybrane wydarzenia kulturalne, realizowane przez miejskie instytucje, które ze swoją ofertą przeniosły się do strefy on-line. Co istotne, lista projektów wydłuża się każdego dnia, dlatego zachęcamy do odwiedzania strony kulturalna.warszawa.pl oraz Facebooka, gdzie na bieżąco aktualizowane są informacje z warszawskiego, wirtualnego świata kultury.

Dzięki Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie i studenci mogą uczestniczyć w lekcjach historii on-line, a rodzice z dziećmi znajdą propozycje na wartościowe spędzanie czasu podczas pobytu w domach. Codziennie emitowane będą na żywo dwa bloki tematyczne – poranny skierowany do dzieci oraz popołudniowy – do studentów i dorosłych, podczas których, eksperci podzielą się swoją wiedzą i pasją. W programie lekcje, wykłady historyczne i wirtualne zwiedzanie. Zachęcamy również do korzystania ze zbiorów online, w tym 8 tysięcy zdjęć, kartek z Powstania, powstańcze biogramy czy Archiwum Historii Mówionej. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin udostępnia w swojej ofercie edukacyjnej lekcje na żywo #PolinMuseumOnline. Z Marią Seweryn i Maciejem Orłosiem warto wyruszyć na wędrówkę po wystawie przez osiem galerii, opowiadających o 1000 lat historii polskich Żydów. Na stronie muzeum znajdują się również podcasty, video z dyskusji z udziałem znakomitych gości (m.in. Agnieszki Holland czy Normana Daviesa), wykłady oraz spacery. Więcej informacji tutaj.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego tymczasowo przeniosło swoje działania na kanał YouTube. Można tam znaleźć m.in. przygotowane przez serię „Przerysowane lata” – filmowe portrety karykaturzystów i rysowników satyrycznych, którzy w ciekawy i inspirujący sposób opowiadają o sobie i swojej twórczości. Zachęcamy również do odwiedzania strony www.muzeumkarykatury.pl i zakładki „Wystawy”, gdzie znajdują się filmy, zdjęcia i masa informacji o karykaturze i artystach związanych z tym wyjątkowym rodzajem sztuki.

Dom Spotkań z Historią, dzięki uruchomionym aplikacjom, zaprasza m.in. na wirtualny spacer po dawnej Warszawie – Warszawa zapamiętana. Przygotowana z okazji stulecia odzyskania niepodległości bezpłatna aplikacja Wasza Warszawa 1918/2018, pozwoli na nowo odkryć nieco zapomnianą codzienność stolicy oraz społeczne i kulturowe realia odradzającej się Polski. 30. rocznica wyborów ’89 – stała się osnową dla ciekawych zapisów z debat i dyskusji online. O pierwszych chwilach warszawianek i warszawiaków wracających po wojnie, tułaczce do swojego ukochanego miasta opowiada m.in. słuchowisko „Powroty. Warszawa 1945–46” Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Więcej informacji tutaj.

Centrum Interpretacji Zabytków (oddział Muzeum Warszawy) zaprasza do wysłuchania opowieści o dawnej Warszawie, która dostępna jest tutaj.
Biennale Warszawa przypomina, że na swojej stronie internetowej, w zakładce „Zasoby” posiada spory wybór zapisów debat i wykładów, opublikowanych tekstów, katalogów i readerów. Zakładka jest na bieżąco uaktualniania, dodawane są kolejne materiały. Szczegółowe informacje tutaj.

Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy na swoim Facebook’u poleca wartościowe kino dla młodszych i starszych widzów (część z filmów dostępna jest bezpłatnie online).
Polecamy również kanał You Tube Orkiestry Sinfonia Varsovia, a także filmy o kolekcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

#Zostań w domu, nie wychodź z teatru!
To akcja zainicjowana przez warszawskie teatry w odpowiedzi na ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa. Dzięki tej inicjatywie możemy obejrzeć spektakle on-line, spotkania z aktorkami i aktorami w mediach społecznościowych, mamy okazję na popatrzenie na teatr od kuchni.

TR Warszawa, zwracając się do widzów z hasłem „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!” na początek proponuje oglądanie on-line  „Między nami dobrze jest” (Doroty Masłowskiej) w reż. Grzegorza Jarzyny. W najbliższą sobotę, 21 marca, o godz. 19.00 na Facebook’u Live TR Warszawa odbędzie się specjalny pokaz rejestracji spektaklu „Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó. Wkrótce teatr planuje udostępnienie kolejnych tytułów.

Teatr Lalka proponuje spektakl „Krawiec Niteczka” wg Kornela Makuszyńskiego. Będzie dostępny na platformie vod.tvp.pl.
Teatr Ateneum dołączając do akcji na początek poleca widzom spektakl będący debiutem reżyserskim Piotra Fronczewskiego – „Ja, Feuerbach”, który dostępny jest tutaj.
Teatr Powszechny zaprasza do udziału w wirtualnym eksperymentalnym slamie poetyckim. Uczestnicy w piątek, 20 marca, udostępniać będą nagrania video i dźwiękowe swoich eksperymentów. Szczegółowe informacje tutaj.
Teatr Dramatyczny informuje, że na swoim kanale You Tube ma ponad 30 nagrań z czytań i dyskusji Laboratorium Dramatu. Szczegóły tutaj.
Teatr Studio informuje o darmowych streamingach spektakli operowych ze świata. Więcej informacji tutaj.
Teatr Lalek Guliwer zaprasza do projektu #TeatrGuliwerOnline. Na profilu FB ruszają z cyklem Wirtualnych Podróży Guliwera.
Teatr Syrena zaprasza na swój Facebookowy profil na spotkanie z aktorami i aktorkami grającymi na scenie co dzień, a także do oglądania kanału You Tube, gdzie pokazuje kulisy powstawania spektakli.

Zwrot lub wymiana biletów
W obecnej sytuacji odwołania wszystkich wydarzeń w miejskich instytucjach kultury zachęcamy mieszkańców do przebukowania biletów na inne terminy bądź wydarzenie. Natomiast informujemy, że w każdej placówce przysługuje również możliwość zwrotu biletu. Szczegółowe informacje na temat formy wymiany biletu, zmiany terminu czy zwrotu znajdują się na stronach poszczególnych placówek kulturalnych.

Informacje o wydarzeniach kulturalnych on-line są na bieżąco aktualizowane na stronie www.kulturalna.warszawa.pl oraz na Facebook’u.
Informacje o działaniach Warszawy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na: www.um.warszawa.pl/koronawirus

Grzybu

Komentarze