Wystawa „JAN PAWEŁ II. ŹRÓDŁA” na Światowych Dniach Młodzieży w Warszawie

Wystawa „JAN PAWEŁ II. ŹRÓDŁA” na Światowych Dniach Młodzieży w Warszawie
fot. materiały prasowe

„Jan Paweł II. Źródła” to tytuł wystawy przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży. Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Celem wystawy jest upamiętnienie 1050. rocznicy chrztu Polski, pokazanie intelektualnego oraz duchowego doświadczenia XX wieku, jak również promowanie historii Polski wśród osób, które pojawią się na Światowych Dniach Młodzieży. Ekspozycja będzie prezentowana od 20 lipca do 15 sierpnia br. (w godz. 10-22) w specjalnie zaaranżowanym pawilonie, którego projekt powstał w pracowni Nizio Design International. Jego prosta i minimalistyczna w formie bryła stanowi przestrzeń wystawienniczą, a zarazem artystyczną i symboliczną instalację nawiązującą kształtem do archetypu świątyni. Pawilon stanie przy Krakowskim Przedmieściu 66 przed Biblioteką Rolniczą w Warszawie. Wystawa będzie udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie.

Ekspozycja przybliży zwiedzającym punkty zwrotne i postaci nierozerwalnie związane z dziejami polskiego chrześcijaństwa. Narratorem, który poprowadzi zwiedzających, będzie Jan Paweł II. Jego refleksje i komentarze dotyczące duchowej historii Polski umieszczone zostaną na specjalnych panelach w kolejnych przestrzeniach ekspozycji dedykowanych ceremonii chrztu Polski, świętym w dziejach Polski, św. Faustynie, św. Maksymilianowi Kolbe i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Ład oraz chronologię narracji wprowadzą wybrane daty i miejsca, ważne dla historii Polski. Linię czasu zapoczątkuje data chrztu Mieszka w 966 r., nazwy głównych grodów i rezydencji książęcych z tego okresu, a zakończy ją Brama Trzeciego Tysiąclecia, nawiązująca do tej wzniesionej nad Jeziorem Lednickim. Wystawa „Jan Paweł II. Źródła” z uwagi na swój plenerowy charakter nie będzie wypełniona tradycyjnymi eksponatami. We wnętrzu pawilonu powstanie specjalnie opracowana scenografia, którą uzupełnią elementy multimedialne.

Materiały, na bazie których wykreowana została ekspozycja, pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Archiwum Głównego Akt Dawnych. Wyjątkowym eksponatem, jaki zwiedzający obejrzą na wystawie, jest manual ze Złotym Kodeksem Gnieźnieńskim pochodzący z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz kopia Kroniki Wincentego Kadłubka. Wystawa będzie elementem Miejskiej Strefy Kultury ŚDM na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, która będzie dostępna w dniach 20-24 lipca.

Grzybu

Komentarze