Ogromne centrum handlowe powstanie przy Towarowej

Ogromne centrum handlowe powstanie przy Towarowej

Inwestorzy mogą się cieszyć, bo plan by wybudować kilometr od Złotych Tarasów obiekt wielkości Arkadii stanie się rzeczywistością.

Wysyp tzw. galerii handlowych, który zapoczątkowany został jeszcze w ubiegłej dekadzie, spowodował, że w Warszawie wybudowano kilka gigantycznych obiektów, które zdaniem wielu wysysają handel z ulic i tworzą sztuczne środowisko, zdaniem innych – są świetnym miejscem pozwalającym nie tylko zrobić zakupy, ale też spędzić wolny czas. Warszawa jest prawdopodobnie jedynym miastem Europy, w którym przy jednej ulicy znajdują się dwa wielkie centra handlowe: Arkadia (110 tys. m2 powierzchni handlowej) i Złote Tarasy (65 tys. m2). Firma Griffin Real Estate przymierza się już do budowy w centrum Warszawy trzeciego olbrzyma. Nowe centrum handlowe ma stanąć na rogu Towarowej i Pańskiej i mieć rozmiary podobne do Arkadii.

Do Griffina należy przy Towarowej aż 6,5 ha terenu, w większości będącego pozostałością po zakładzie poligraficznym Dom Słowa Polskiego (w jednym z budynków działa dziś dom handlowy Jupiter Centrum). Podczas prac nad projektem planu zagospodarowania Twardej i okolic warszawski ratusz przychylił się do wszystkich najważniejszych uwag inwestora. W ubiegłym roku poważnie mówiło się o połączeniu dwóch odcinków Wroniej, pociętej po II wojnie światowej na kawałki. Nowa ulica dzieliłaby tereny Griffina na dwie części i wymuszała budowę co najmniej dwóch mniejszych centrów handlowych zamiast jednego giganta.

– Kilkaset metrów dalej już powstaje kolejne centrum w Norblinie – przypominają aktywiści z organizacji Miasto Jest Nasze. – Gdy cały świat stawia na lokalne centra, lokalny biznes my z uporem maniaka wspieramy deweloperkę i międzynarodowe korporacje, które nie płacą podatków w Polsce.

Z powodu dużej liczby uwag plan zagospodarowania Twardej i okolic zostanie jeszcze raz wyłożony, co oznacza kolejną rundę zgłaszania uwag. Tymczasem Griffin planuje otwarcie centrum handlowego na rok 2020.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze