Wystawa „Matki Niepokornych”
Stolica oddała hołd matkom młodych opozycjonistów w przeddzień święta Matki. O godzinie 14.00, 25 maja 2017 r., przed siedzibą Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otwarta została plenerowa wystawa prezentująca sylwetki Matek-Bohaterek. Powstał również okolicznościowy album zawierający wspomnienia, biogramy i portrety Matek Niepokornych. Dopełnieniem projektu był uroczysty koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Projekt inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Główną jego osią są wywiady i wspomnienia Matek-Bohaterek z czasów komunistycznego reżimu. Udręczone rzeczywistością ustroju konsekwentnie kształtowały żelazne charaktery swoich dzieci i przekazywały głęboką miłość do ojczyzny.
„Po wprowadzeniu stanu wojennego moja Mama wspierała mnie sercem, duszą i ciałem we wszystkich działaniach konspiracyjnych, była także wsparciem w działaniach dla moich kolegów. Bez Niej nie mógłbym wielu rzeczy zrobić, na wiele rzeczy nie mógłbym sobie pozwolić” – wspomina jeden z bohaterów.
Kobiety zdecydowanie zasługują na docenienie, szczególnie że ostatnie 200 lat polskiej historii obfituje w głównej mierze w bohaterów męskich. Kobiety, które wychowywały kolejne pokolenia patriotów, dotychczas stały w cieniu.
Projekt dedykowany jest tym wszystkim matkom, których synowie i córki angażowali się w walkę z reżimem.
W ramach projektu powstał okolicznościowy album, który zawiera nie tylko wspomnienia i biogramy dwudziestu Matek Niepokornych, ale również portrety – współczesne i te sprzed blisko 30 lat. Autorami wywiadów są Anna Eliza Wasilewska – historyk archiwista oraz dziennikarze: Wojciech Mucha i Jacek Liziniewicz. Autorem portretów dziennikarz i fotograf – Konrad Falęcki.
Album dostępny jest w sprzedaży wysyłkowej, prowadzonej przez Fundację „Rodzice Szkole” oraz w sprzedaży bezpośredniej podczas uroczystego koncertu i imprez towarzyszących otwarciom wystawy w kolejnych miastach.
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024