Wystawa plenerowa „Polskie tradycje ludowe w stroju, tańcu i rzemiośle”
Do 28 października na Krakowskim Przedmieściu (obok pomnika A. Mickiewicza) można oglądać wystawę plenerową „Polskie tradycje ludowe w stroju, tańcu i rzemiośle”. Wystawa pokazuje to, co łączy wszystkich Polaków – wspólna tradycja naszych dziadków.
Jak się okazuję historia i zwyczaje fascynują nadal, także młode pokolenie. Wystawa jest tez okazją do poznania ludowych tradycji, które kultywowane są przez warszawskie uczelnie Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską. Czy polskie tradycje ludowe zanikają? Czy odkrywamy je w naszych domach i na ulicy coraz częściej? Czy wyszywający haft mężczyźni to rzadkość? Dlaczego dzieci chcą tańczyć oberka? Na te i inne pytanie poszukajmy odpowiedzi na wystawie.
XVI ogólnopolska wystawa plenerowa „Polskie tradycje ludowe w stroju, tańcu i rzemiośle przypomina ona jak wyglądało kiedyś nasze odświętne ubranie. W Polsce mamy aż 64 strojów ludowych, zaskakujących różnorodnością i barwnością ale także pokazuje jak wygląda folklor we współczesnym wydaniu. Wystawa ma na celu pokazanie tego, co łączy Polaków niezależnie od ich poglądów – nasza historia, dorobek kulturowy i współczesne osiągnięcia. Polski folklor to jednak wciąż obszar kultury, który wymaga „odczarowania”. Niejednokrotnie nasze skojarzenia zatrzymują się na łowickiej wycinance i ludowych przyśpiewkach. Na szczęście powoli się to zmieni. Polska historycznie, już od czasów starożytnych, zawsze była państwem wielonarodowym, wielokulturowym i wieloreligijnym, co pozwoliło stworzyć bogactwo i różnorodność kultur ludowych. O bogactwie kultur ludowych, które zachowały się do dzisiaj i są nie tylko kultywowane, ale rozwijane, świadczy wielka ilość zespołów regionalnych, bogactwo i kolorystyka strojów ludowych. Ośrodki kultury, muzea i skanseny organizują różnorodne spotkania, które cieszą się popularnością.
Co zobaczymy na wystawie?
• Współczesną modę inspirowaną ludowymi wzorami, a co ciekawe dowiedzieć się, że mężczyzna może sam tańczyć, projektować, szyć i haftować ludowe wzory.
• Jak wyglądają profesjonaliści i amatorzy na scenie w walczykach oberkach i poleczkach. Obok jednego z największych na świecie zespołów artystycznych „Mazowsze”, które nieprzerwanie od 70 lat koncertuje, pakując do swojego 20-tonowego koncertowego bagażu ponad 1500 strojów; oraz 300 osobowego Zespołu pieśni i Tańca „ Śląsk”, który na swoim koncie ma pięć Złotych Płyt, jedną Platynową i nominację do „Fryderyka”, widzimy tańczących studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, której obecna dowcipna kampania ogłaszająca nabór do zespołu mówi „ Nie wstydż się”.
• Jak wyglądają 3 tańczące pokolenia w małej polskiej gminie Masów aż 16 zespołów ludowych przywraca dawne tradycje i zwyczaje -kobiety w oberkach skaczą jak najwyżej, aby plony lnu w danym roku były jak najlepsze.
• Przyjrzeć się polskiej ceramice, która zyskuje sławę na całym świecie dzięki ludowym inspiracjom łączonym z współczesnymi trendami.
- Dni Wilanowa 2024 - 6 września 2024
- Święto Wisły 2024 - 5 września 2024
- 4. Urodziny Browarów Warszawskich - 5 września 2024