XI Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”

XI Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”

Jest lekko bezczelny i mówi, co myśli. A myśli ma ponoć kudłate jak własną brodę. W tym roku na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” poznamy między innymi Karagöza, jednego z głównych bohaterów tradycyjnego tureckiego teatru cieni. I jest to ledwie początek atrakcji, jakie zaplanowano na tegoroczną edycję festiwalu, który konsekwentnie przekonuje, że lalki warto brać na serio.

„Lalka też Człowiek”, największe krajowe wydarzenie przybliżające teatr lalkowy, ugości w tym roku wielu twórców z zagranicy i z Polski. Wśród nich znajdzie się między innymi teatr Feikes Huis z Holandii. Ich „Rothko Chapel” to widowisko utrzymane w barwach charakterystycznych dla amerykańskiego malarza abstrakcjonisty Marka Rothko, który wypełniał płótna intensywnymi barwami. Spektakl rozgrywa się na scenie w trzech okiennicach, nawiązujących kształtem do tytułowej kaplicy, które sprawiają wrażenie ożywionych ekranów. Twórcy mierzą się w tym utworze z pytaniem o to, jak nadal tworzyć w świecie, który widział okrucieństwo wojny. Z kolei bułgarska grupa Puppet’s Lab sięga do mitologii greckiej. W „I Sysyphus” pada pytanie o powtarzalność ludzkiego losu. Wszystko to za pośrednictwem lalek. Lalek, które mogą wyrosnąć na ramieniu, czy kolanie aktora, tworząc widok zarazem piękny i straszny. Natomiast hiszpański teatr Zero en Conducta pokaże w „Allegro ma non Troppo” jaką moc mają gesty, rysowane parą białych rękawiczek i wyciągnięte punktowym światłem z czarnego tła.
Festiwal odwiedzi też polski celebryta, wygadany sześciolatek z nieodłącznymi okularkami na nosie. Kazio Sponge (ang. gąbka), postać, która najpierw powstała jako żart, szybko podbił serca widzów tym, że bez krygowania się mówi, jak (według niego) jest. A jego twórczyni i matka, Anna Makowska-Kowalczyk, udowadnia, że gąbkowa lalka na scenie, o śmiesznym imieniu i z dystansem do siebie, może stać się naszym, czasem krzywym, zwierciadłem.
Ale „Lalka też człowiek” to nie tylko teatr. Dla organizatorów festiwalu równie ważna jest animacja filmowa. W tym roku, już po raz drugi, zorganizowany zostanie konkurs filmów animowanych młodych twórców. Oprócz części konkursowej odbędzie się przegląd węgierskich filmów animowanych oraz pokaz animacji nagrodzonych na tegorocznym Festiwalu Animator. Przygotowana jest też retrospektywa twórczości Huberta Sieleckiego. Ten austriacki artysta, absolwent łódzkiej filmówki, najlepiej znany jest ze swoich filmów eksperymentalnych.
„Lalka też Człowiek” to humanistyczna zabawa ze szlachetnym morałem. Już po raz jedenasty będziemy mieli okazję przekonać się, co przygotowali dla nas organizatorzy, których mottem jest poszanowanie różnorodności. I pośmiać się razem ze smarkaczem z gąbki.

XI Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, 9-16 października 2016, Warszawa

Szczegółowy program festiwalu wraz z opisem spektakli i filmów znajdziesz na stronie wydarzenia – link poniżej.

Rezerwacja wejściówek na spektakle
– z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w salach, jedna osoba może zarezerwować maksimum 2 wejściówki na ten sam spektakl, można zaś rezerwować wejściówki na dowolną ilość spektakli
– zarezerwowaną wejściówkę należy odebrać nie później niż 20 minut przed spektaklem
– nieodebrane wejściówki przechodzą do puli wolnych miejsc i zostaną przydzielone osobom bez rezerwacji przybyłym do teatru wg kolejności
– rezerwacje przyjmujemy wyłącznie drogą mailową pod adresem rezerwacje@lalkatezczlowiek.eu
– prosimy podać imię i nazwisko osoby rezerwującej, ilość wejściówek i tytuł spektaklu (oraz godzinę w przypadku gdy grany jest kilkukrotnie). Rezerwacje w których brak będzie tych danych nie będą honorowane
– każda zgłoszona rezerwacja zostanie potwierdzona mailem zwrotnym. Prosimy jednak o cierpliwość, zwykle przychodzi całe mnóstwo e-maili, odpisujemy wszystkim choć może to „chwilę” potrwać

Bezpłatne bilety na pokazy filmowe festiwalu „Lalka też Człowiek”
Zasady wydawania bezpłatnych biletów:
– Bilety można odebrać w kasie Kino Antropos w dniach 12 – 15 października w godzinach pracy kasy Państwowego Muzeum Etnograficznego, w którym mieści się kino (ul. Kredytowa 1, Warszawa). Kino Antropos nie prowadzi rezerwacji biletów. Liczba miejsc ograniczona.
– Uprzejmie prosimy o pojawienie się przed salą kinową z bezpłatnymi biletami na minimum 10 minut przed rozpoczęciem projekcji. Po tym czasie do sali kinowej będą wpuszczani widzowie, którzy nie odebrali wcześniej bezpłatnych biletów i nie możemy zagwarantować wolnych miejsc.

Uczestnictwo w pokazowych warsztatach KARAGÖZ prowadzonych przez Cengiza Özek
W warsztatach trwających ~2,5 godziny może wziąć udział 16 osób. Zapraszamy osoby zainteresowane techniką tworzenia lalek cieniowych i sposobem ich animacji.
– prosimy podać imię i nazwisko osoby rezerwującej
– zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie drogą mailową pod adresem rezerwacje@lalkatezczlowiek.eu
– w tytule e-maila prosimy wpisać KARAGOZ
– każde zgłoszenie zostanie potwierdzone mailem zwrotnym

Szczegółowy program festiwalu wraz z opisem spektakli i filmów znajdziesz na stronie wydarzenia – link poniżej.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze