XII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

XII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

O języku z Bralczykiem, w warsztacie z Majsterkami, na dancingu w duchu Astona i Warsa – zbliża się XII edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”.
Już po raz dwunasty listopadowa stolica roziskrzy się feerią wydarzeń Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje. Patronami tegorocznej edycji są kulturalni chuligani – prekursorzy, kontestatorzy, reprezentanci kontrkultury czy też kultury alternatywnej, którzy na przestrzeni XX wieku inspirowali rzesze i wywoływali w odbiorcach głód zmiany.
Jazz, bigbit, hip-hop – te zjawiska muzyczne różnią się między sobą, a zarazem każde z nich wyraża głęboko zakorzenioną w człowieku potrzebę tworzenia i wypowiadania się poprzez sztukę – potrzebę wolności i manifestowania swoich poglądów oraz emocji.

Udajmy się w podróż przez lata 30., 60. oraz 90. i zobaczmy, jak dzięki kulturalnym chuliganom i chuligankom na przestrzeni stulecia zmieniały się hierarchie w kulturze, a tym samym to, co uznawane za „wysokie” i „dobre” oraz „niskie” i „złe”. Przez kilka listopadowych dni dajmy pierwszeństwo naszej buntowniczej naturze. Niech zawładnie nami wyzwalająca kontestacja i ogarnie nas twórczy szał rewolucyjny. Znajdźmy się we władzy czaru stołecznej bandyterki kulturalnej i pofruńmy ponad chodnikami.

Program festiwalu:

20.11
KUCHENNE MISTYFIKACJE
Dyskusja i warsztaty kulinarne
GOŚCIE: ALEKSANDRA ZAPRUTKO-JANICKA, ANNA WŁODARCZYK, DARIUSZ ŁOMOWSKI
PROWADZENIE: AGA KOZAK
CZAS: GODZ. 18.00
MIEJSCE: ELECTROLUX TASTE CENTER, KAROLKOWA BUSINESS PARK, UL. KAROLKOWA 30
DYSKUSJA – WSTĘP WOLNY
WARSZTATY – WSTĘP WOLNY PO REJESTRACJI: www.rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 14.11, godz. 17.00). LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Zapraszamy na rozmowę o kuchennych ciekawostkach, które odkryją przed nami eksperci potrafiący rozszyfrować najbardziej enigmatyczne zapisy na etykietach. Z dyskusji dowiemy się m.in., że zastępowanie wartościowych składników wątpliwymi jakościowo ingrediencjami praktykowane jest od dawna. Ba, okazuje się, że w szwindlach i oszukańczych procederach współcześni producenci nie dorastają do pięt przedwojennym sklepikarzom. Dziś straszy nas syrop glukozowo-fruktozowy z dodatkiem sztucznych barwników, aromatów i groźnie brzmiących E, dawniej zaś skosztować można było chleba z mąki zmieszanej z glinką, kromki posmarowanej masłem z dodatkiem gipsu i herbaty barwionej ołowiem…
Po otwierającej oczy rozmowie przyjdzie czas na warsztaty kulinarne, podczas których przygotujemy bardzo nieoczywiste danie. W spotkaniu wezmą udział: Aleksandra Zaprutko-Janicka – historyczka i publicystka, autorka książek „Okupacja od kuchni”, „Dwudziestolecie od kuchni” oraz „Piękno bez konserwantów”, Anna Włodarczyk – twórczyni bloga Strawberries From Poland, autorka książki „Retro kuchnia”, a także Dariusz Łomowski – zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji Handlowej Urzęd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

20,22.11
SPROWADZENI DO PARTERU
Warsztaty taneczne
PROWADZENIE: MICHAŁ „PAN KROK” GERLACH I SKILL FANATIKZ CREW
CZAS: GODZ. 18.00
MIEJSCE: TĘCZA OD KUCHNI, UL. SUZINA 8
WSTĘP WOLNY PO REJESTRACJI: www.rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 14.11, godz. 17.00)
Warsztaty poświęcone breakdance’owi poprowadzi Michał „Pan Krok” Gerlach, który wspólnie z grupą Skill Fanatikz opowie o tym oryginalnym tańcu, jego początkach w Polsce i na świecie, ale przede wszystkim pokaże najciekawsze siłowo-sprawnościowe ruchy breaka. Podczas dwóch sesji warsztatowych poznamy scenę bboyingu, przeniesiemy się mentalnie na jedną z międzyblokowych imprez lat 90., posłuchamy ekspresyjnej muzyki oraz opowieści o charakternym tańcu miejskiego chuligana. No i zatańczymy breakdance!

21.11
ZNAJOMI Z PODWÓRKA
Spotkanie z Bogną Świątkowską i Alexem Kłosiem poprowadzi Włodzimierz Pessel
CZAS: GODZ. 19.00
MIEJSCE: ZNAJOMI ZNAJOMYCH, UL. WILCZA 58A
WSTĘP WOLNY
Podwórko – mała ojczyzna, miejsce, które kształtowało osobowości i charaktery, teren spotkań „kulturalnych chuliganów”… Kiedyś na ławkach przed blokami tętniło życie. Na podwórkach zawiązywały się przyjaźnie lub tworzyły wrogie obozy. Obecnie kryjemy się w zamkniętych osiedlach, odgradzamy się murami i bramami, nie rozpoznajemy sąsiadów, nie zawieramy „osiedlowych znajomości”. Czy tęsknimy za czasem spędzonym pod blokiem? Czy kolejne pokolenia zaznają podwórkowego aspektu socjalizacji? Podczas spotkania nasi eksperci podejmą próbę przeprowadzenia antropologiczno-kulturowej analizy podwórkowego życia na przestrzeni lat.
W rozmowie wezmą udział:
Bogna Świątkowska – założycielka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, członkini Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy;
Alex Kłoś – dziennikarz, reporter, scenarzysta filmu „Grzesiuk, chłopak z ferajny”;
a także dr Włodzimierz Pessel – adiunkt w Zakładzie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciel i kierownik Pracowni Studiów Miejskich.

21.11
NADWIŚLAŃSKI BIT
Live act
WYSTĄPI TOM ENCORE
CZAS: GODZ. 20.00
MIEJSCE: DZIK (DOM ZABAWY I KULTURY), UL. BELWEDERSKA 44A
WSTĘP WOLNY
Zastanawialiście się kiedyś, jak brzmi Warszawa? Zgiełk ulicy w godzinach szczytu czy senny szum nad ranem – każdy z nas słucha własnej miejskiej muzyki będącej tłem i ścieżką dźwiękową naszego życia z Warszawą. Przedwojenna stolica rozbrzmiewała tramwajami, rozmowami przechodniów, tętentem kopyt uderzających o bruk. Powojennej odbudowie towarzyszyła muzyka nadziei rosnącej szybciej niż mury nowych budynków i nowe pokolenie szukające swojej więzi z miastem. Każdy moment dziejowy wyraża się w warstwie dźwiękowej, w swoistej melodii miejsca. Zanurzmy się w wizję miasta stworzoną za pomocą instrumentów smyczkowych, które uzupełnią elektroniczny live act w wykonaniu Toma Encore’a. Dzięki połączeniu nagrań terenowych, muzyki studyjnej i sampli z kronik filmowych powstanie melodia Warszawy – tej wczorajszej i tej, w której żyjemy obecnie.

22.11
MUZYKA NIE-POWAŻNA
Wystawa fotografii Marka Karewicza
CZAS: GODZ. 10.00–18.00
MIEJSCE: FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI, AL. JEROZOLIMSKIE 51 (OFICYNA)
BILETY W CENIE 4 ZŁ DO NABYCIA W KASIE FOTOPLASTIKONU WARSZAWSKIEGO
WYSTAWA CZYNNA DO 2 GRUDNIA (W ŚRODY, CZWARTKI, PIĄTKI I SOBOTY)
Marek Karewicz to jeden z najlepszych polskich fotografików muzycznych, autor kilkuset tysięcy zdjęć i ponad stu okładek płyt. Najpopularniejszy fotograf bigbitu, choć – jak sam wspomina – jego sercu zawsze bliższy był jazz. W latach 60. i 70. brał udział w wielu trasach koncertowych zespołów bigbitowych, poznając polski rynek muzyczny od podszewki. Fotografował najsłynniejszych polskich muzyków, od Krzysztofa Komedy po Ewę Demarczyk i Czesława Niemena. Robił też zdjęcia najważniejszym gwiazdom zagranicznym, które grały wtedy w Polsce: Milesowi Davisowi, Dave’owi Brubeckowi, Cliffowi Richardowi, Ericowi Burdonowi z The Animals czy zespołowi The Rolling Stones. Wystawa fotografii Marka Karewicza zabierze nas w podróż do złotej ery polskiej muzyki rozrywkowej. Na zdjęciach prezentowanych w Fotoplastikonie Warszawskim nie zabraknie najprawdziwszych muzycznych chuliganów.

22.11
SKANDYNAWSKA SADYBA. EKSPERYMENT ATRIALNY
Spotkanie
PROWADZENIE: RADOSŁAW GAJDA
CZAS: GODZ. 19.30
MIEJSCE: SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA, AULA IV, AL. NIEPODLEGŁOŚCI 162
WSTĘP WOLNY
Gdy słyszymy hasło „warszawskie budownictwo przełomu lat 60. i 70.”, myślimy o blokach z wielkiej płyty czy domach-kostkach. Tymczasem architektura tego okresu również może poszczycić się nowatorstwem architektonicznym. Grupa pracowników Katedry Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, która otrzymała wąską i małą działkę na wybudowanie na niej własnych domów, zaprojektowała osiedle domów atrialnych, które ściśle przylegały do siebie i tworzyły wspólne podwórza – atria. Kolonia ta niczym wyspa nowoczesności wyrasta pośród przedwojennych willi i domów w stylu dworkowym. O tym eksperymentalnym osiedlu i inspiracjach skandynawskim modelem urbanistycznym opowie Radosław Gajda – architekt, twórca kanału i bloga „Architecture is a good idea”.

22.11
MECHANIKA TO GĘBOWA, CO WYRYWA SERCA NAM
Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem i Pablopavo poprowadzi Artur Rawicz
CZAS: GODZ. 19.30
MIEJSCE: KINO CZARY, UL. CHŁODNA 31
WSTĘP WOLNY
Wszystkich kulturalnych chuliganów zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu poświęconym poetyce języka hiphopowego. Wciąż niedoceniana liryka utworów z tego nurtu bez wątpienia zasługuje na wnikliwą analizę językową i odrzucenie stereotypowego myślenia, że hip-hop to tylko bazgranie po murach i przekleństwa. O meandrach rapu i miejskiej mowy z wybitnym językoznawcą – prof. Jerzym Bralczykiem oraz z jednym z najlepszych polskich chuliganów słowa – Pablopavo porozmawia znany dziennikarz muzyczny Artur Rawicz.

23.11
GWARDIA JAZZBANDYTYZMU
Dancing
WYSTĄPIĄ JAZZ-BAND MŁYNARSKI-MASECKI Z UDZIAŁEM GOŚCI SPECJALNYCH
WOKAL JOANNA KULIG
PO KONCERCIE WYSTĄPI DYSKDŻOKEJ KOZAK
PROWADZENIE: JUSTYNA DŻBIK-KLUGE
CZAS: GODZ. 20.00–1.30
MIEJSCE: HALA GWARDII, PL. ŻELAZNEJ BRAMY 1
BILETY W CENIE 20 ZŁ DO NABYCIA W KASIE MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, NA BILETY.1944.PL ORAZ NA EVENTIM.PL
Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje będzie dancing, podczas którego zagrają wybitni jazz-bandyci: Jan Emil Młynarski oraz Marcin Masecki wraz z zespołem, do których dołączy gościnnie w charakterze wokalistki Joanna Kulig. W trakcie ich występu zatańczymy do utworów nawiązujących do tradycji orkiestr jazzowych międzywojnia. Nie zabraknie oczywiście swingu i tanga. Inspiracją do szalonych aranżacji będą dzieła Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego przedwojennego polskiego pianisty, aranżera i kompozytora. Na dancingu usłyszymy utwory z premierowego krążka Jazz-bandu Młynarski-Masecki pt. „Noc w wielkim mieście”, który ukaże się 17 listopada. Oddajmy się hulankom, swawolom, pląsom i opanujmy parkiet przedwojennej hali targowej w rytm dawnych przebojów. Przy takim jazzie nogi same porwą nas do tańca.

25.11
BĄDŹ JAK ADAM SŁODOWY
Warsztaty z majsterkowania
PROWADZENIE: BARBARA SOWA, ALICJA RZECZKOWSKA, SYLWIA CZUBKOWSKA / MAJSTERKI.PL
CZAS: GODZ. 12.00
MIEJSCE: UL. MIŃSKA 65 LOK. 246
WSTĘP WOLNY PO REJESTRACJI: www.rejestracja.1944.pl (start rejestracji: 14.11, godz. 17.00)
Dobre wzornictwo się nie starzeje. Dowodem na to jest czerpanie przez współczesnych twórców z projektów, które powstały w latach 50., 60. i 70. XX wieku. To były złote czasy dla polskiego designu. Istna rewolucja! Nowoczesne kształty, materiały, wzory, kolory. Przedmioty stały się tańsze, szybkie i proste w produkcji. Były ładne, użyteczne i – co istotne – bardziej dostępne. Dzisiaj skarby znalezione na strychu u babci czy wyprzedaży garażowej zyskują nowe życie. Moda na vintage oraz rewitalizowanie mebli i sprzętów trwa w najlepsze. Stare łączymy z nowym. Na listopadowych warsztatach wspólnie z Majsterkami – Barbarą Sową, Alicją Rzeczkowską i Sylwią Czubkowską, czyli spadkobierczyniami duchowymi Adama Słodowego – stworzymy unikalny przedmiot praktyczno-ozdobny inspirowany stylem i modą sprzed 50 lat.

25.11
AWANTURY MUZYKA JAZZOWEGO
Koncert Michała Urbaniaka i silent disco
CZAS: GODZ. 20.00
MIEJSCE: UL. POWĄZKOWSKA 44
BILETY W CENIE 20 ZŁ DO NABYCIA W KASIE MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, NA BILETY.1944.PL ORAZ EVENTIM.PL
Michał Urbaniak – legenda polskiego i światowego jazzu, światowej sławy skrzypek, saksofonista, laureat Złotego Fryderyka, jedyny Polak, który zagrał z Milesem Davisem. Podczas listopadowego koncertu usłyszymy solowe kompozycje genialnego muzyka, który choć specjalizuje się w jazzie, przejawia zarazem niezwykłą łatwość tworzenia zadziwiających fuzji międzygatunkowych. Tylko u Michała Urbaniaka jazz przenika się z hip-hopem, rapem, soulem czy też boksuje z rasową elektroniką, tworząc niepowtarzalny dialog, a momentami wręcz awanturę muzyczną. Po mistrzowskiej uczcie jazzowej zapraszamy na silent disco, czyli odlot muzyczny w słuchawkach. Zanurzymy się w brzmieniowe światy z lat 30., 60. i 90., nie zabraknie także najnowszej muzyki tanecznej. Zagrają dla nas Yellen, Barthvader i Krystian (połowa duetu ExBoyfriends).

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze