Z Łodzi do Warszawy pociągiem w godzinę

Z Łodzi do Warszawy pociągiem w godzinę

W rekordowo krótkim czasie 62 minut mają jeździć w weekendy pociągi między Łodzią i Warszawą, regularne kursy rozpoczną się 13 marca. Pociągi będą odjeżdżać z obu miast dwa razy dziennie. Bilet kolejowy będzie jednocześnie czasowym biletem na komunikację miejską.

Nowe połączenie będzie realizowane przez samorządową Łódzką Kolej Aglomeracyjną. W weekendy między Łodzią i Warszawą będą kursowały dwie pary nowoczesnych pociągów Flirt3, które mogą rozpędzić się do 160 km/h. Składy będą wyposażone m.in. w bezpłatny dostęp do Wi-Fi, gniazdka elektryczne pod każdym fotelem, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i uchwyty do przewozu rowerów.

W sobotę w promocyjnym kursie z Łodzi do Warszawy przyjechał m.in. marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Andrzej Wasilewski i mieszkańcy Łodzi. Na Dworcu Wschodnim przywitał ich m.in. wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz i dyrektor stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek.

Rekordowo szybka podróż

W najkrótszym czasie – 58 minut – trasę Warszawa-Łódź pokona pociąg wyjeżdżający ze stolicy po godz. 19. Podróż pozostałymi pociągami będzie trwać do 62 minut. – Na naszych oczach dzieje się historia, nigdy żadne pociągi na linii Łódź-Warszawa nie jechały z taką prędkością – powiedział dziennikarzom Wasilewski.

Dodał, że bilet normalny w jedną stronę będzie kosztował 24 zł.

Regularne kursy rozpoczną się 13 marca, pociągi będą kursować w każdą sobotę i niedzielę. Ze stacji Łódź Widzew będą odjeżdżać o godz. 8.25 i 16.01, a z Warszawy Centralnej o 13.15 i 19.45.

Bilet kolejowy będzie jednocześnie czasowym biletem na komunikację miejską – 75-minutowym w Warszawie i 60-minutowym w Łodzi. Czas, przez który będzie można korzystać z autobusów i tramwajów na terenie obu miast, będzie liczony od czasu przyjazdu pociągu na docelową stację. Umowę w tej sprawie dopisali w sobotę dyrektor stołecznego ZTM i prezes ŁKA.

Nowe połączenie ma uzupełnić autostradowe połączenie miedzy Łodzią i Warszawą oraz zbliżyć do siebie oba miasta pod względem kulturalnym, jak i gospodarczym.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze