„Zatrzymajmy ten tramwaj”

Tramwaje przyspieszają aż o 20km/h
fot. ZTM

Kolejny wyraz niezadowolenia w sporze – Mieszkańcy Pragi Południe kontra „Tramwaj na Gocław” odbył się najbliższą niedzielę, 22 stycznia, o godz. 12.00 na rogu al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowej. W akcję angażuje się coraz więcej mieszkańców i lokalnych organizacji.

Wszystko z powodu wydanej 29 grudnia 2016 przez Biuro Ochrony Środowiska (BOŚ) decyzji środowiskowej dla „tramwaju na Gocław”. Nie czekając na skutki odwołań mieszkańców Tramwaje Warszawskie wystąpiły z wnioskiem o nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to inwestor będzie mógł przejść do kolejnej fazy przygotowań inwestycji, zanim decyzja BOŚ będzie prawomocna.

Postulat przygotowania nowego raportu o oddziaływaniu na środowisko – z uwagi na bardzo liczne błędy i nieścisłości na które wskazywali mieszkańcy i eksperci – został zignorowany przez BOŚ. Dodatkowe oburzenie budzi fakt, że decyzję środowiskową – mimo wielu zgłoszeń o błędach – wydano tak szybko, by inwestorowi nie przepadł termin złożenia wniosku o unijne dofinansowanie. Niedowierzanie budzi też zgoda Biura Ochrony Środowiska na wycinkę prawie 600 drzew, podczas gdy w czasie powracającego problemu smogu tereny zielone powinny być szczególnie chronione przed inwestorami. Dlatego mieszkańcy – rozczarowani drogą administracyjną, w oczywisty sposób ignorującą ich postulaty – postanowili wziąć przykład z Żoliborzan, którzy regularnymi pikietami nakłonili władze miasta do zmiany polityki inwestycyjnej w ich dzielnicy.

Widzimy, że władze miasta nie liczą się z naszym zdaniem i w oczywisty sposób forsują nieprzemyślaną i niechcianą inwestycję. Nie jest już nawet tajemnicą, że prawdopodobnie chodzi o dalszą zabudowę działek i degradację naszej dzielnicy. Pojawiły się bowiem wyraźne sugestie (np. w studium AECOM), że inwestycja może się opłacać tylko przy dalszej zabudowie ogródków działkowych. Oburzające jest to, że robi się z nas idiotów, zasłaniając się rzekomym dobrem społecznym – mówi jedna z mieszkanek Pragi Południe.

Udział w pikiecie zapowiedzieli także przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla „Międzynarodowa”, Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Stowarzyszenia ŁADna Kępa, Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa, inicjatywy obywatelskiej „Tramwaj przez Wisłę – nie przez działki”, Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy oraz działkowcy.

Grzybu

Komentarze