Zima w mieście 2018

Już od poniedziałku, 15 stycznia, warszawscy uczniowie będą mogli aktywnie spędzać feryjny czas korzystając z licznych atrakcji przygotowanych w ramach programu „Zima w mieście”. Miasto zaplanowało dla nich dwa tygodnie obfitujące w zajęcia edukacyjno-wychowawcze, naukowe, kulturalne i sportowe.

Za niecały tydzień rozpocznie się jeden z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów momentów w roku szkolnym – ferie zimowe. Ich początek to również start warszawskiego programu „Zima w mieście” – akcji adresowanej do wszystkich uczniów, przebywających w stolicy podczas ferii.

– Jak co roku zapewniamy bogatą ofertę bezpłatnych zajęć i atrakcji. Dzięki programowi „Zima w mieście” młodzi warszawiacy mogą bezpiecznie, aktywnie i ciekawie spędzić wolny czas nie wyjeżdżając z miasta – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy i dodaje – Program cieszy się niesłabnącą popularnością, co najlepiej obrazują statystyki. Podczas ostatnich ferii zimowych, w ciągu dwóch tygodni, ze 108 placówek edukacyjnych skorzystało blisko 11 tysięcy uczniów. Łącznie dzieci i młodzież odwiedzili placówki ponad 60 tysięcy razy. Podczas tegorocznej edycji liczymy na podobną frekwencję.

Warszawa przygotowała dla swoich najmłodszych mieszkańców bogatą i różnorodną ofertę bezpłatnych aktywności, m.in. zajęcia edukacyjne, naukowe, artystyczne, kulturalne i sportowe, które będą w punktach zorganizowanych w szkołach, w obiektach sportowych, centrach, ośrodkach kultury, klubach i innych placówkach.  

Miejsca dla wszystkich uczniów
W ubiegłym roku ze 108 feryjnych placówek edukacyjnych (FPE), w ciągu dwóch tygodni zimowego wypoczynku, skorzystało blisko 11 tysięcy uczniów. W ramach tegorocznej edycji programu, miasto zaplanowało ponad 12 tysięcy miejsc w 109 feryjnych placówkach edukacyjnych. Wzorem poprzedniego roku zostały one zorganizowane wyłączenie w szkołach, aby wszystkie dzieci miały podobne warunki pobytu.

Feryjne placówki edukacyjne, będą działały przez pięć dni w tygodniu, w godz. od 7.00-8.00 do 16.00-17.00, zapewniając opiekę nad najmłodszymi uczniami. W placówkach organizowane będą m.in. zajęcia sportowe, edukacyjne, muzyczne, plastyczne oraz aktywności poza placówką. Opiekunowie będą chodzić z dziećmi na wycieczki, seanse filmowe, spektakle teatralne, lekcje muzealne czy też na spotkania z ciekawymi ludźmi.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Rodzice muszą zapłacić jedynie za posiłki, z których korzystają wszystkie dzieci z punktów dziennego pobytu. Podobnie jak w poprzednich latach, opłata wynosi 7 zł za dwa posiłki. Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły są zwolnieni z opłat także w ferie. Karty uczestnika są do pobrania m.in. ze stron internetowych szkół oraz dzielnic.

Warszawski program „Zima w mieście” będzie również realizowany w siedmiu szkołach specjalnych. Dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego czeka około 280 miejsc.

Zajęcia specjalistyczne
Dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych – młodzieży, która sama przemieszcza się po Warszawie, stolica przygotowała różnorodną ofertę zajęć. W sumie, uczniowie będą mieli do dyspozycji 117 specjalistycznych punktów feryjnych w młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, bibliotekach, szkołach, oraz w dzielnicowych i miejskich ośrodkach sportu i rekreacji. Część z placówek prowadzić będzie warsztaty przez pięć dni w tygodniu, inne w określonych dniach i godzinach. Młodzież może brać udział w kilku różnych zajęciach w ciągu jednego dnia. Szczegóły na temat oferty dostępne są tutaj.

Atrakcje edukacyjno-kulturalne
Na uczestników „Zimy w mieście” czeka mnóstwo atrakcji. Niezmiennie obok jednostek miejskich, takich jak Muzeum Warszawy, Miejski Ogród Zoologiczny czy Muzeum Karykatury, w organizację programu włączyły się również m.in. Muzeum Narodowe, Narodowy Bank Polski czy Zamek Królewski. Szczegółowa lista instytucji biorących udział w akcji „Zima w mieście” znajduje się w załączniku.

„Zima w mieście” na sportowo
– „Zima w mieście” dla najmłodszych to nie tylko uczta dla umysłu, ale i ciała. Już za tydzień na warszawskich uczniów czekają także liczne atrakcje sportowe. Dzieci i młodzież będą korzystać z 70 obiektów w miejskich oraz dzielnicowych ośrodkach sportu i rekreacjiBędą doskonalić swoje umiejętności, a przede wszystkim miło spędzać czas w gronie swoich rówieśników m.in. napływalniach, boiskach, halach sportowych czy lodowiskach – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy i dodaje – W zeszłym roku, w ciągu dwóch tygodni ferii, ze wszystkich obiektów sportowych dzieci skorzystały blisko 50 tysięcy razy. Mam nadzieję, że w tym roku pobijemy ten wynik.

Warszawa przygotowała dla swoich najmłodszych mieszkańców szereg zajęć sportowych i rekreacyjnych. Na uczniów czeka 70 obiektów w miejskich oraz dzielnicowych ośrodkach sportu i rekreacji, wśród nich pływalnie, boiska, sale i hale sportowe, kręgielnie, ścianki wspinaczkowe, korty tenisowe oraz lodowiska. Młodzież bezpłatnie, pod okiem instruktorów i trenerów, będzie doskonalić swoje umiejętności. Odbywać się będą również różne turnieje oraz zawody.

W ośrodku „Solec” (ul. Solec 71) trenerzy pomogą stołecznym uczniom zdobyć pierwsze szlify w tenisie stołowym oraz zaproszą do udziału w ogólnorozwojowych zajęciach na hali sportowej. Ćwiczenia odbywać się będą codziennie (bez sobót i niedziel).

Nauka pływania, pływanie rekreacyjne i rywalizacja w różnych grach oraz zajęciach sportowych to propozycje ośrodków„Konwiktorska” (ul. Konwiktorska 6), „Namysłowska” (ul. Namysłowska 8) i „Rozbrat-Jutrzenka” (ul. Rozbrat 26). Aktywności sportowe prowadzone będą od poniedziałku do piątku. Warszawscy uczniowie mogą korzystać bezpłatnie z basenu i pływania rekreacyjnego także w ośrodku „Grzybowska” (ul. Grzybowska 35A). Wodne atrakcje będą dostępne od poniedziałku do piątku.

W ośrodku „Szczęśliwice” (ul. Drawska 22), w dni powszednie instruktorzy pomogą młodym amatorom sportów zimowych rozwijać umiejętności jazdy na nartach, a także deskach snowboardowych.

Na Torze Łyżwiarskim „Stegny” (ul. Inspektowa 1), od poniedziałku do piątku, najmłodsi pod okiem doświadczonych łyżwiarzy będą mieli szansę nauki i doskonalenia swojej jazdy na lodzie.

Wszystkich fanów łyżwiarskich ósemek, piruetów i innych figur zapraszamy na lodowisko przed Pałacem Kultury i Nauki oraz do Ośrodka „Moczydło” (ul. Górczewska 69/73). Dla mniej doświadczonych łyżwiarzy dostępne będą pomocnicze „pingwinki”.

Parku Kultury w Powsinie (ul. Maślaków 1) zorganizowane grupy z feryjnych placówek edukacyjnych, jak co roku, będą bezpłatnie korzystać z kręgielni w godz. 9.00-12.00. Nad zabawą będzie czuwał instruktor. Indywidualnie dzieci i młodzież, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej, będzie mogła skorzystać nieodpłatnie z toru w godz. 13.00-15.00. Przez całe ferie, w dni powszednie, w godz. 10.30-15.00 grupy zorganizowane mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu zimowego – sanek oraz nart biegowych.

W większości obiektów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc dla grup. W przypadku uczestników indywidualnych warto przed udaniem się do placówki zadzwonić i sprawdzić dostępność obiektu w wybranym terminie.

Szczegółowa oferta miejskich ośrodków sportu znajduje się tutaj.

Wydarzenia dzielnicowe
Oprócz atrakcji przygotowanych przez ośrodki miejskie, każda z dzielnic zaprasza do korzystania z oferty swoich obiektów. W najbliższej okolicy warto zaplanować czas na doskonalenie umiejętności sportowych, jak nauka pływania, doskonalenie gry w piłkę nożną czy siatkową, a także na udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych czy warsztatach artystycznych. Oferta dostosowana jest do wieku i zainteresowań uczestników. Z  zajęć mogą korzystać zarówno uczestnicy indywidualni, jak i grupy zorganizowane.

Szczegółowe informacje dotyczące programu „Zima w mieście” realizowanego w poszczególnych dzielnicach są dostępne na stronach internetowych dzielnic oraz u koordynatorów programu. Ich lista znajduje się tutaj.

„Odlotowy nosorożec” – spektakl na zakończenie ferii
Tegoroczną „Zimę w mieście” uroczyście zakończy spektakl „Odlotowy nosorożec” – widowisko muzyczne inspirowane książką Leszka Kołakowskiego pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca”.  Spektakl będzie przygotowywany przez młodzież uczestniczącą w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych (FOSA) organizowanych corocznie przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (SCEK). Widowisko zostanie wystawione dwukrotnie w piątek, 26 stycznia, o godz. 10.00 i 13.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Mordechaja Anielewicza 6).

Program „Zima w mieście” jest organizowany i finansowany przez m.st. Warszawę. Koszty organizacji tegorocznej edycji wyniosą blisko 3 mln złotych.

Patronami medialnymi „Zimy w mieście” są Radio ESKA  oraz Super Express.

Szczegółowe informacje na temat programu „Zima w mieście” dostępne są na stronie www.edukacja.warszawa.pl

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze