BUW będzie obchodził 16 urodziny
Biblioteka Uniwersytecka sprowadziła się na Powiśle 16 lat temu. Tegoroczne urodziny BUW będą połączone z obchodami 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.
– W ramach cyklu TuBuwam. Tu czytam. na scenie zaaranżowanej w holu głównym aktorzy scen warszawskich odegrają lub odczytają fragmenty sztuk teatralnych i teksty, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Williama Szekspira, Witolda Gombrowicza, Aleksandra Fredry, Antoniego Czechowa – wylicza Agnieszka Kościelniak-Osiak oddział promocji, wystaw i współpracy BUW.
W prezentacjach weźmie udział w sumie kilkudziesięciu aktorów. Maraton teatralny zacznie się o godz. 12 i potrwa do 18.
Przez lata BUW stał się bardzo popularny wśród czytelników. – Tylko w ubiegłym roku było kilkaset tysięcy wejść – zdradza Dorota Bocian.
W sumie zarejestrowanych jest około 150 tys. osób. A jest z czego korzystać, bo – jak dodaje – w bibliotece jest więcej książek, niż mieszkańców w Warszawie. Informatorzy dziedzinowi doradzają czytelnikom korzystającym z zasobów wolnego dostępu biblioteki. Dorota Bocian odpowiada na pytania z zakresu prawa i nauk politycznych. W ubiegłym roku udzieliła blisko cztery tys. odpowiedzi. Czasem jednak musiała radzić sobie z nietypowymi pytaniami.
– Oprócz prawdziwego, studenckiego mola, w bibliotece nie spotkamy żadnego innego – dodaje Bocian.
BUW to nie tylko książki. – W Bibliotece Uniwersyteckiej są także bogate zbiory rycin – wyjaśnia Małgorzata Biłozór-Salwa, która pracuje w gabinecie rycin i jest kuratorem rysunku artystycznego. – Do najcenniejszych należy zespół rycin Rembrandta – wyjaśnia Biłozór-Salwa. – Z pewnością też bardzo duży zespół oryginałów i kopii prac Dürera – dodaje.
Odwiedzający BUW większości z nich nie zobaczą.
Część zbiorów jest udostępniana zwiedzającym w czasie Nocy Muzeów lub Festiwalu Nauki.
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024
- Festiwal Przemiany 2024 - 9 października 2024