Majówka z Foggiem na Placu Unii
W dniach 22 i 23 maja br. Plac Unii City Shopping zaprasza na majówkę z Mieczysławem Foggiem i jego prawnukiem Michałem. Posłuchacie, jak brzmią prawdziwe hity 20-lecia międzywojennego zmiksowane przez Michała Fogga, przejdziecie śladami jego sławnego pradziada i innych przedwojennych gwiazd, obejrzycie prawdziwe przeboje starego kina – „Ada to nie wypada”, „Paweł i Gaweł”, „Czy Lucyna to dziewczyna?”.
Organizatorzy zapraszają na sentymentalno-historyczny weekend okraszony watą cukrową i popcornem (na plac przed oraz do budynku Placu Unii od strony ul. Boya-Żeleńskiego).
Nieopodal znajduje się niewielki zadrzewiony skwer. Ten niepozorny fragment miasta nosi nazwę jednej z największych gwiazd przedwojennej i powojennej estrady – Mieczysława Fogga. 30 maja przypada 114 rocznica urodzin artysty. Zainspirowało to organizatorów do spotkania na Placu Unii, które ma przybliżyć atmosferę niedzisiejszej Warszawy, której symbolem jest właśnie Mieczysław Fogg.
O historii okolic Placu Unii Lubelskiej opowie varsavianista Jarosław Zieliński. Będzie można obejrzeć multimedialne projekcje: lotniska, toru wyścigów konnych, kolejki wąskotorowej, wizualizacje Świątyni Opatrzności Bożej i projekt planowanego przed wojną najwyższego budynku w Polsce.
Jarosław Zieliński, autor m.in. książki „Plac Unii i okolice” zaprasza na wirtualny spacer. Będzie to opowieść o: modzie, urodzie i dawnych obyczajach.
Michał Fogg poprowadzi Państwa śladami swego pradziadka i innych przedwojennych artystów, którzy związali swój los z Placem Unii.
Zapisy na spacer z Foggiem pod numerem telefonu: 22 204 04 99 oraz mailem: pok@placunii.pl. Ilość miejsc ograniczona. Każdy uczestnik spaceru otrzyma po powrocie książkę „Plac Unii i okolice”.
Michał Fogg przygotował także dj-skie sety muzycznych hitów sprzed lat. Iluzjon z kolei zaprasza na pokaz filmów, które od dziesięcioleci bawią kolejne pokolenia. Organizatorzy zapraszają również do zakupu książek i płyt poświęconych przedwojennym artystom, na poziom – 1 Placu Unii.
PROGRAM
22 maja (piątek)
Na zewnątrz:
17:00 DJ Fogg
18:00
Spotkanie autorskie: Olga Gaertner, „Aleksander Żabczyński Pierwszy amant II RP” (spotkanie poprowadzi Weronika Piórkowska)
19:30
Pokaz filmu „Paweł i Gaweł”
Popcorn do dyspozycji gości.
23 maja (sobota)
Wewnątrz:
Stoiska wydawnictw książek i płyt – również winylowych (muzyka i książki związane z przedwojennymi artystami).
Na zewnątrz:
Popcorn i wata cukrowa, leżaki
12:00-14:00
Spacer z Foggiem:
Spacer po okolicach Placu Unii, który poprowadzi Michał Fogg, prawnuk P. Mieczysława.Zbiórka w Placu Unii przy punkcie informacyjnym. Po powrocie ze spaceru ponowne spotkanie przy punkcie informacyjnym i przekazanie uczestnikom książek Jarosława Zielińskiego „Plac Unii i okolice” .
Scena:
15:00
Spotkanie z Varsavianistą, autorem książki „Plac Unii i okolice” Jarosławem Zielińskim, który na tle slajdów wyświetlanych na ekranie opowie o historii okolic Placu Unii. Na zakończenie spotkania przeprowadzi konkurs historyczny, w którym nagrodą będą książki.
16:00
Pokaz multimedialny dotyczący historii Warszawy
16:15
Rozmowa nt. starego kina przeprowadzona przez osoby związane z Filmoteką Narodową/Iluzjonem, znane m.in. z Kina Polska.
17:00
Pokaz filmu „Czy Lucyna to dziewczyna”
19:00
Pokaz filmu „Ada, to nie wypada”
22 – 23 maja
Plac Unii
Wstęp wolny!
Obowiązują zapisy na spacer!
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024