Masz rower? Zostaw go na miejskim parkingu rowerowym

Masz rower? Zostaw go na miejskim parkingu rowerowym
fot. stojaki.um.warszawa.pl

Wiosenna pogoda zachęca nas by z samochodu, czy komunikacji miejskiej przesiąść się na rower. Swój jednoślad możecie pozostawić na publicznych stojakach rowerowych, których jest w stolicy ponad 7 tysięcy.

Obecnie w Warszawie dostępnych jest ponad siedem tysięcy miejskich stojaków rowerowych. Rozlokowane są one w ponad 1300 lokalizacjach. Miejsca do parkowania dla rowerów powstają w ramach poszczególnych inwestycji rowerowych oraz przy takich celach podróży jak szkoły, uczelnie, miejsca pracy, punkty usługowe,węzły przesiadkowe i przystanki transportu drogowego

– Główną ideą jest to, aby stojaki powstawały w miejscach ogólnodostępnych. Mają one pozwalać pozostawiać jeden środek transportu, czyli nasz rower i pozwalały przesiadać się do drugiego środka transportu – mówi Radiu Kolor, Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich.

Najwięcej miejsc do parkowania rowerów jest w Śródmieściu – ponad 180 miejsc na 1km kwadratowy, powyżej 80 miejsc na 1km kwadratowy jest na Ochocie, powyżej 50 miejsc na 1km kwadratowy jest na Żoliborzu i Pradze Północ.

W Warszawie obowiązującym standardem są stojaki w formie odwróconej litery „U”, umożliwiające bezpieczne i wygodne przypięcie 2 rowerów za ramę i koło.

Każdy mieszkaniec Warszawy może złożyć propozycję nowej lokalizacji parkingu rowerowego. Swoją propozycję wraz z mapką wskazująca dokładne miejsce nowego stojaka należy wysyłać na adres:rowery@um.warszawa.pl

– Oczywiście wszystkie parkingi rowerowe są tworzone według zasad organizacji parkingów rowerowych. Na ich podstawie decydujemy, czy stojak może być usytuowany w proponowanej lokalizacji. Oczywiście te parkingi powinny być lokalizowane w miejscach łatwo dostępnych, dobrze widocznych, oświetlonych i z uwzględnieniem optymalnego powiązania z istniejącym układem dróg dla rowerów i powiązania z przystankiem transportu zbiorowego – mówi Karolina Gałecka.

Grzybu

Komentarze