Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn 2017
Akcja Dziewczyny na politechniki! i jej „młodsza siostra” – Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.
Jest to pierwszy, pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Akcja Dziewczyny na politechniki! w tym roku świętuje swoje 10-lecie, to pierwsza w Polsce kampania promocyjna kierunków technicznych i ścisłych. Idea projektu narodziła się w roku 2006. Inspiracją była niemiecka akcja Girl’s Day – prowadzona na olbrzymią skalę i za państwowe pieniądze. Girls’ Day koncentrowało się jednak na sektorze przedsiębiorstw, w Polsce natomiast głównie chodzi o kontekst akademicki. Świat uczelni technicznych bardzo szybko zrozumiał jej sens i wartość. Mała prokobieca rewolucja, jaka rozgrywa się na polskich politechnikach miała, jak wszystkie dobre przedsięwzięcia, korzenie pragmatyczne. Kierunki inżynierskie traciły na popularności, dlatego jasnym się stało, że trzeba zmienić i wizerunek samych uczelni i sposób naboru. A przede wszystkim trafić z ofertą do połowy populacji, która stanowiła mały procent studentów politechnik. Pierwsza, pilotażowa edycja odbyła się w 2007 roku na Politechnice Łódzkiej i Politechnice Białostockiej. W rok później odbył się pierwszy Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn – na 12 uczelniach technicznych. Obecnie akcja prowadzoną jest na 20 uczelniach w całym kraju. W jej ramach odbyło się już ponad 3000 wydarzeń. Akcji udało się poddać w wątpliwość stereotypowe podziały zawodów na męskie i żeńskie, uwypuklić wartość kształcenia inżynierskiego i postawić dziewczynom wyzwanie wzięcia sprawy we własne ręce. Udział kobiet w zawodach związanych z technologią i naukami ścisłymi, jest niezbędny dla zrównoważonego rozwoju kraju i gospodarki. Dążymy do tego, aby inżynierki, informatyczki, naukowczynie stanowiły połowę wszystkich studentów na uczelniach technicznych.
W ciągu 10 lat w akcji uczestniczyło ponad 100 000 dziewczyn, część z nich zdecydowała się na studia techniczne, zwiększając udział kobiet na uczelniach technicznych aż o 10%. Na niektóry uczelniach liczba dziewczyn wzrosła nawet o ponad 60% (Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska). Co ważne znacząco wzrosła liczba dziewczyn na kierunkach stricte technicznych, w tym informatycznych. Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrosty liczby studentów – i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o 14 tys., a mężczyzn, w tym samy czasie, spadła 2 tysiące. Ubywanie mężczyzn wpisało się dokładnie w ogólnopolski trend, dziewczyny z tego spadkowego trendu spektakularnie się wyłamywały. Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu – jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki, ale z jakiś kulturowych, czy tez społecznych powodów nie szły – udało się w końcu uruchomić. Akcja prowadzona jest od 10-lat możemy zatem mówić już o pokoleniu Dziewczyn na politechniki! – grupie młodych kobiet zainspirowanych przez nas do podjęcia studiów technicznych.
Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn 2017
Kulminacyjnym punktem akcji jest co roku Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. W czwartek 30 marca br. panie pracujące na uczelniach, a także studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują warsztaty, prowadzą wykłady i pokazy. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym się pracuje na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą „pierwiastka męskiego”. Dzień Otwarty dla Dziewczyn co roku zaskakuje, w poprzednich latach dziewczyny programowały roboty, wytwarzały kosmetyki, drukowały w 3D, a nawet wywoływały pioruny. Uczelnie organizują również gry terenowe. W działaniach Dnia Otwartego nierzadko uczestniczą rektorzy uczelni technicznych, którzy podkreślają, że kobiety doskonale radzą sobie na kierunkach uznawanych tradycyjnie za „męskie”. Cztery uczelnie zaplanowały Dzień Otwarty w innym terminie: Akademia Górniczo Hutnicza – 21 kwietnia, Politechnika Gdańska – 21 marca, Politechnika Lubelska – 22 marca, Wydział Fizyki UW – 8 kwietnia Szczegółowe programy poszczególnych uczelni na: www.dziewczynynapolitechniki.pl
Bieg w kasku 2017
Akcje Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to nie tylko spotkania na uczelniach technicznych i wydziałach ścisłych uniwersytetów, ale także Bieg w Kasku w tym roku w sześciu miastach Polski. Bieg w Kasku organizują: Politechnika Łódzka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Opolska i Politechnika Poznańska. Uczestniczki biegu mają przebyć dystans od 1 do 2 kilometrów w kultowych kaskach naszej akcji. Bieg w Kasku to przede wszystkim dobra zabawa, ale też pewnego rodzaju manifest, który ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest wspieranie dziewczyn na uczelniach technicznych. Bieg organizuje Akademicki Związek Sportowy.
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024
- Festiwal Przemiany 2024 - 9 października 2024