OPPA 2018 – 36. Międzynarodowy Festiwal Bardów

Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada” zaprasza na 36. odsłonę OPPA – Międzynarodowego Festiwalu Bardów. Aż 9 dni trwać będzie to największe w Polsce forum pieśniarzy, którzy są zarazem autorami i kompozytorami swoich utworów. Dwudniowy konkurs, recitale zaproszonych gości, specjalny program poświęcony Jacques’owi Brelowi, tradycyjny koncert galowy „Premiery i Interpretacje” i scena offowa – to wszystko będzie można zobaczyć i usłyszeć w warszawskich ośrodkach kultury, klubach i w studiu radiowym od 17 do 25 listopada.

OPPA rozpocznie się w sobotę 17 listopada koncertem przesłuchań półfinałowych Konkursu. Każdy z uczestników wykona dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką, a Rada Artystyczna wybierze spośród nich najlepszych, którzy wystąpią następnego dnia czyli w niedzielę 18 listopada w Wielkim Finale. Wówczas, gdy obradować będzie Jury, wystąpi ubiegłoroczna laureatka Grand Prix im. Jonasza Kofty, białoruska bardessa Volga Akulicz. Obydwa koncerty konkursowe odbędą się w Domu Kultury Śródmieście, przy ulicy Smolnej 9 w Warszawie (wejście od Alej Jerozolimskich).

W poniedziałek 19 listopada w klubie Gniazdo Piratów przy ul. Ogólnej 5 będzie można usłyszeć i zobaczyć radomską grupę „Pod Strzechą”. Zespół istnieje od 1985 roku, a jego liderka Beata Koptas (d. Strzecha) stworzyła wiele melodyjnych i popularnych piosenek, jak: „Poemat”, „Jajecznica”, „Wiosenne malowanie” czy „Od poniedziałku”. W 2017 roku, po kilkuletniej przerwie zespół wznowił działalność, a w maju 2018 r. wydał nową płytę pt. „Na przekór prognozom”.

We wtorek 20 listopada w Piwnicy na Wójtowskiej Adam Andryszczyk swym recitalem będzie anonsował wydanie w przyszłym roku swej nowej autorskiej płyty pt. „Ostatnia przesiadka”.

W środę 21 listopada w Gnieździe Piratów dwuczęściowy recital da Paweł Wójcik z towarzyszeniem pianisty, Tomasza Sarniaka. W pierwszej części zaprezentuje swą najnowszą płytę z piosenkami Włodzimierza Wysockiego we własnych tłumaczeniach, zatytułowaną „Wysocki po mojemu”, w drugiej zaś wybór piosenek autorskich z trzech wydanych płyt, w tym wiele znanych i lubianych utworów, jak choćby słynny „Koniaczek”.

W czwartek 22 listopada Festiwal przeniesie się do Ośrodka Kultury Ochoty, gdzie przedstawiony zostanie specjalnie przygotowany program słowno-muzyczny poświęcony zmarłemu 40 lat temu światowej sławy belgijskiemu bardowi, aktorowi i reżyserowi, Jacques’owi Brelowi, którego niektóre utwory stały się światowymi evergreenami, jak choćby tłumaczone na wiele języków „Ne me quitte pas” (Nie opuszczaj mnie), czy „Amsterdam”. Wystąpią: Justyna Bacz, Dominika Świątek, Piotr Bakal, Andrzej Ozga i Stanisław Waszak. Czytać będzie Anna Stempniak, a akompaniować zespół pod kierownictwem Rafała Grząki w składzie: Rafał Grząka (akordeon i aranżacje), Łukasz Dąbrowski (instrument klawiszowy) i Marcin Fidos (kontrabas).

W piątek 23 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się tradycyjny Koncert Galowy pt. „Premiery i Interpretacje OPPA 2018”. W pierwszej części swe premierowe utwory, a w drugiej części polskojęzyczne wersje pieśni znanych zagranicznych bardów zaprezentują: Justyna Bacz, Piotr Bakal, Marek Bartkowicz, Jacek Gutry, Tomasz Kordeusz, Michał Lonstar, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Ewelina Marciniak, Joanna Mioduchowska, Bogusław Nowicki, Andrzej Ozga, Basia Stępniak-Wilk, Grzegorz Tomczak i Tomasz Szwed. W czasie koncertu premier publiczność będzie wybierać najlepszą jej zdaniem piosenkę, a zwycięzca tego plebiscytu otrzyma specjalnie wygrawerowaną kryształową statuetkę. Koncert poprowadzi Basia Stępniak-Wilk, a wykonawcom akompaniować będzie zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka.

W sobotę 24 listopada w Reducie Banku Polskiego będzie miała miejsce oficjalna premiera nowej płyty Marka Majewskiego pt. „Lepiej”. Artyście towarzyszyć będą: Robert Kuśmierski na akordeonie i pianie oraz Marcin Fidos na kontrabasie.

W niedzielę 25 listopada na zakończenie Festiwalu tradycyjna już scena otwarta oFF OPPA zagości w tym roku w Gnieździe Piratów. W tym kilkugodzinnym maratonie piosenkarskim mają szansę wystąpić, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia się, ci którzy chcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż był możliwy w konkursie, którzy nie zdecydowali się jeszcze na start w oficjalnym konkursie lub nie zostali zakwalifikowani. Przewidziane są też występy gościnne organizatorów i jurorów OPPA. Maraton oFF OPPA prowadzi w tym roku Wojciech Wasilewski.

Informacje o rezerwacji wejściówek i szczegółowy program OPPA 2018 znajdują się na stronie Festiwalu: link

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze