Spółdzielnia kultury – dzielenie się zasobami do realizacji projektów kulturalnych
Spółdzielnia Kultury – nowa internetowa przestrzeń m.st. Warszawy – tablica ogłoszeń, gdzie instytucje, organizacje, grupy nieformalne i wszyscy chętni, nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami – przestrzenią, sprzętem, produktami kultury.
Zasoby udostępniane są na niekomercyjne działania społeczno-kulturalne, otwarte dla mieszkańców Warszawy. Każdy może dodać swój zasób, każdy może skorzystać z bazy Spółdzielni. Już teraz jest tu ponad 80 zasobów różnego typu. Instrumenty muzyczne, nietypowe przebranie wiewiórki, wystawa prac malarskich seniorów, koncert jazzowy z piosenkami Osieckiej i Przybory, sale warsztatowe, widowiskowe a nawet kuchnia, to tylko niektóre z dodanych zasobów. Spółdzielnia powstała z inicjatywy dzielnicowych domów kultury ze wsparciem Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Z jednej strony to wynik chęci dzielenia się tworzonymi przez siebie produktami kultury, z drugiej budowanie międzysektorowej sieci współpracy i otwieranie się na wsparcie lokalnych, oddolnych inicjatyw mieszkańców.
Swoimi zasobami dzielą się instytucje, domy sąsiedzkie, siedziby organizacji pozarządowych oraz prywatne lokale, np. klubokawiarnie. Różnorodne zasoby, które znaleźć można w Spółdzielni Kultury mogą pomóc w organizacji oddolnych działań, np. sąsiedzkiego pikniku, potańcówki, hobbistycznych warsztatów, spotkań pasjonatów.
– Spółdzielnia skupia instytucje, organizacje, miejsca, które chcą i mogą się dzielić zasobami. Tworzy się w ten sposób sieć współpracy, która może realnie pomóc i na pewno zainspirować do działania. Platforma jest pilotażem – zbieramy opinie i pomysły, po to by skutecznie ją ulepszać, ale już teraz dostajemy sygnały, że zamieszczane ogłoszenia działają, ludzie się zgłaszają – podkreśla Greta Droździel-Papuga, koordynatorka projektu.
Strona www.spoldzielniakultury.waw.pl jest bardzo prosta i funkcjonalna. W każdej chwili można dodać informacje, o tym czym chcemy się podzielić. Zasobów szukamy korzystając z filtra jakim jest mapa dzielnic (szukamy tam, gdzie mamy blisko) lub filtra kategorii (szukamy konkretnych zasobów: przestrzeni, sprzętu, koncertu/spektaklu, wystawy, umiejętności, lub czegoś z szerokiej kategorii inne zasoby).
Spółdzielni towarzyszyć będzie w 2017 roku również cykl 4 śniadań “W dobrym towarzystwie” z osobami, które promują i upowszechniają ideę dzielenia się w swojej codziennej pracy. Pierwsze śniadanie, na którym spotkało się 25 przedstawicieli instytucji, organizacji, MALi ale też osób wolnych zawodów i zainteresowanych ideą dzielenia się, odbyło się 30 marca, a jego gościem była Maria Dąbrowska Majewska – współzałożycielka praskiej biblioteki sąsiedzkiej, czytelni na Bazarze Różyckiego, inicjatorka kampanii społecznej “Książki w pudle”.
Projekt realizowany jest przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej oraz Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.
źródło: UM
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024