Straż miejska pomaga przy pracach archeologicznych nad Wisłą

Straż miejska pomaga przy pracach archeologicznych nad Wisłą

Susza sprawiła, że Wisła odsłoniła swoje tajemnice. Na prawym brzegu rzeki po stronie Golędzinowa archeolodzy rozpoczęli wydobywanie detali architektonicznych odnalezionych przed 4 laty. Teren wykopalisk od kilku dni zabezpieczają strażnicy miejscy z VI Oddziału Terenowego

– Funkcjonariusze zabezpieczają to miejsce na prośbę archeologów. Strażnicy objęli stały posterunek 27 sierpnia. Ich zadaniem jest zapobieganie dewastacjom i kradzieży zabytkowych elementów. – mówi naczelnik VI Oddziału Terenowego Andrzej Krysik.

W poniedziałek rozpoczęto na brzegu prace ziemne, które miały ułatwić dojazd do rzeki samochodom i koparce.

– Nasze prace stanowią kontynuację badań rozpoczętych w 2009 roku. Odnaleźliśmy wtedy zabytkowe kamienne detale architektoniczne, które rabowali Szwedzi w 1656 r. Ze względu na niski stan wody nie mogli ich wtedy przetransportować Wisłą i zatopili szkuty. Kilkadziesiąt ton marmurów wpadło do wody. W 2011 i 2012 roku wydobyliśmy część ładunku – mówi archeolog dr Hubert Kowalski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród odnalezionych detali są fragmenty obramowania okiennego, arkad, obelisku, kapitele, bazy kolumn. Wszystkie są elementami wystroju Pałacu Kazimierzowskiego.

– To bezcenne detale i dlatego poprosiliśmy straż miejską o zabezpieczenie terenu wykopalisk. Chodzi o to żeby nikt nie próbował ich ukraść, przenieść lub zniszczyć. – dodaje dr Hubert Kowalski.

źródło: http://www.strazmiejska.waw.pl/
Grzybu

Komentarze