Syreni Śpiew jednak uratowany?

W pawilonie, który wybudowano na początku lat 70. ubiegłego na początku znajdowała się restauracja i kawiarnia hotelu „Powiśle”. Ta część zespołu budynków, która kiedyś należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jest zlokalizowana przy ulicy Rozbrat. Teraz znajduje się w nim jeden z najbardziej znanych klubów i restauracji w stolicy – Syreni Śpiew. Obiekt jest zaliczany do ikony powojennego modernizmu, który zachwyca ozdobnymi mozaikami oraz drewnianą okładziną.
Mieszkańcy Warszawy ze sporą dezaprobatą zareagowali na doniesienia o ewentualnej rozbiórce pawilonu, który jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i rozrywkowym. Na jego miejscu miał powstać apartamentowiec. Dzięki wysiłkowi Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Tu było, to stało oraz Miasto Jest Nasze do wojewódzkiej ewidencji zabytków wprowadzona została karta powojennego pawilonu.
By dodatkowo zabezpieczyć budynek, w piątek zostało podpisane zarządzenie prezydenta Warszawy o uzupełnieniu gminnej ewidencji m.in. o pawilon Syreniego Śpiewu. Od teraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie musiał być ponownie uzgadniany ze stołecznym konserwatorem zabytków.
– Oznacza to, że deweloper nie dostanie zgody na rozbiórkę. Dość niszczenia powojennego modernizmu! Wspólnie zmieniajmy Warszawę i troszczmy się o nasze dziedzictwo – cieszą się na Facebooku działacze ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
- KONCERT „TYSIĄCLECIE KORONY POLSKIEJ” - 15 kwietnia 2025
- II Festiwal Klasyka Warszawy - 10 kwietnia 2025
- Adoptuj Warszawiaka – Wiosna 2025 - 10 kwietnia 2025