Uliczny Patrol Medyczny wyruszy zimą pomagać bezdomnym

Caritas Polska, Straż Miejska m.st. Warszawy, Oddział Warszawskiego Stowarzyszenia Lekarze Nadziei rozpoczynają wspólny projekt – Uliczny Patrol Medyczny. Polega on na uruchomieniu objazdowej pomocy ratowniczej dla osób bezdomnych i ubogich przebywających poza schroniskami.

To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Wśród osób bezdomnych najwięcej zgonów zdarza się z powodu wychłodzenia, zaniedbanych urazów, schorzeń i uzależnień. Przy okazji jesienno-zimowych akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” i „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” zbierano informacje o stanie i potrzebach bezdomnych. Z tych nieraz bardzo dramatycznych spotkań i obserwacji wyłonił się projekt stałej, wspólnej i całorocznej akcji patrolowej Straży Miejskiej m. st. Warszawy z udziałem ratowników – wolontariuszy z Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Lekarze Nadziei – wzorem istniejących od dawna patroli tego typu w Berlinie, Paryżu i innych dużych miastach w Europie i USA.

W ramach projektu „Uliczny Patrol Medyczny” specjalnie oznakowany samochód Straży Miejskiej z doświadczonymi ratownikami, odpowiednio wyposażony w sprzęt i środki medyczne, będzie kilka razy w miesiącu objeżdżał znane strażnikom miejsca przebywania osób bezdomnych oraz ulice Warszawy, udzielając potrzebującym doraźnej pomocy medycznej, kierując lub zawożąc ich do szpitala lub Przychodni Lekarze Nadziei. Ratownicy będą udzielać osobom bezdomnym fachowych porad, a także informować o możliwościach podjęcia terapii w przypadku uzależnień i wychodzenia z bezdomności.

Na całoroczne działanie projektu Uliczny Patrol Medyczny (2-3 wyjazdy miesięcznie do różnych dzielnic aglomeracji warszawskiej) potrzebne jest 18.000 zł, które zostaną przeznaczone na środki opatrunkowe i medyczne, środki czystości i inne produkty ratujące życie.

Grzybu

Komentarze