VIII Międzynarodowy Festiwal Zbliżenia Kultur
Misją festiwalu jest zbliżanie Polaków i obcokrajowców, którzy mieszkają w Polsce, wzajemne poznanie i integracja wielonarodowej i wielokulturowej społeczności poprzez prezentację dorobku artystycznego, a także integracja i aktywizacja środowisk twórczych mniejszości narodowych i etnicznych oraz polskich, zapoznawanie i zbliżanie ich kultur ze sobą – budowanie poczucia wspólnoty ludzi, mieszkających w jednym domu – w Polsce.
28-09-2018 (piątek)
(Sala kinowo-koncertowa RONiK przy ul. Belwederska 25 w Warszawie)
18:30 – Uroczyste otwarcie VIII edycji Festiwalu, oraz koncert z udziałem Buriackiego Etno-Rock zespołu SHONO (Irkuck, Rosja). Uroczystemu otwarciu Festiwalu będzie towarzyszyć foto-wystawa-performance „Złoty Pierścień Rosji…zatrzymany w czasie”. Autorka Larissa Baldovin, wystawę przedstawi projektantka Jekaterina Borisowa.
29-09-2018 (sobota)
(Dziedziniec i park Domu Kultury ŚWIT, ul. Wysockiego 11, Warszawa)
• 14:00 Święto Poezji Śpiewanej:
Międzynarodowy koncert w którym udział wezmą autorzy i wykonawcy poezji śpiewanej, m.in. Antoni Muracki (Polska), Igor Nekrasov (Rosja), Siarhei Antonau & Vadim Mezetskii (Białoruś), Wasilij Łuczenko (Polska/Ukraina), Sergey Gogunov (Rosja), Evgen Malinowski (Polska/Rosja), i inni…
• 17:00 Święto Zbliżenia Kultur:
• WARM HEART (Polska/Szwecja). Zespół reprezentuje bardzo starą kulturę Wedyjską, która jest źródłem wielu innych kultur świata. W ich muzyce śpiewane są prastare mantry wedyjskie które brzmią w oryginalnym języku – sanskrycie. Na początku roku 2017 ukazała się ich debiutancka płyta “Waiting for the Sun”.
• Dyrektor Artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi (Polska) Małgorzata Pawłowska przedstawi Laureatów VII edycji Festiwalu 2018 roku.
• POLYNUSHKA (Berlin, Niemcy), pięciu-osobowy chór dziewcząt reprezentują samo piękno i serdeczną szczerość tradycyjnej piosenki niemal każdej Słowiańskiej Wsi na świecie.
• SIARHEI ANTONAU & VADIM MEZETSKII (Mińsk, Białoruś), wielokrotni goście i laureaci festiwali Fundacji OPEN ART., przedstawią sylwetkę Festiwalu „Bolszaja Bard-Rybałka” w Białorusi.
• Teatr Pieśni Igora Nekrasova (Moskwa, Rosja). Teatr powstał w 2008 roku z inicjatywy wieloletniej artystycznie-małżeńskiej współpracy Margarity i Igora Nekrasovych i jest wyrazem ich poetycko śpiewanego, pozytywnego spojrzenia na świat w otoczeniu przyjaciół który są przy okazji jednymi z lepszych muzyków tego gatunku sztuki.
• Przedstawiciele Republiki Buriacja opowiedzą o Międzynarodowym Festiwalu Etno Kultury „Jordyńskie Zabawy” z nad Bajkału, i przedstawia Etno-Rock zespół SHONO (Irkuck, Rosja). W tłumaczeniu na polski SHONO oznacza WILK, zespół za pośrednictwem instrumentów ludowych i gardłowego śpiewu nawiązuje do starożytnej buriackiej kultury ludowych ballad, eposów i medytacji.
• Zasłużona Artystka Rosji Natalia Rostowa (Kaliningrad, Rosja) opowie o Międzynarodowym Festiwalu „Bałtyckie Korale” w Kaliningradzie i zaśpiewa ponadczasowe przeboje rosyjskiej piosenki tradycyjnej i estradowej.
• Evgen Malinowski (Warszawa). Jako wieloletni organizator i gospodarz Festiwalu przedstawi misję i cele Fundacji na rzecz zbliżania Kultur OPE ART i zaśpiewa swoje najlepsze przeboje.
30-09-2018 (niedziela), Dzień Czeburaszki:
(Dziedziniec i park Domu Kultury ŚWIT, ul. Wysockiego 11, Warszawa)
• 12:00 Dzień Czeburaszki:
Zabawy, warsztaty zdrowa żywność dla dzieci, tańce ze świata, lepienie pierogów polskich i pielmieni rosyjskich, malowanie, prezentacje rękodzieł i prac artystycznych dzieci z Polski i ze Świata, bieg dla dzieci na 50 metrów, i inne atrakcje.
• Prezentacja unikalnego instrumentu dla terapii i rozwoju muzycznego u dzieci MUSICON. Wielofunkcyjny edukacyjno-kreatywny instrument, opatentowany i cieszący się dużym uznaniem w ośrodkach terapeutyczno-edukacyjnych dla dzieci na całym świecie, zostanie zaprezentowany przez wynalazców, projektantów i twórców tego unikalnego instrumentu. Jakub Kozik (Polska).
• 15:00 Dzieci dla zbliżenia kultur:
Międzynarodowy koncert z udziałem solistów i zespołów dziecięcych
• SŁAWIANKA (Polska) – wokalno-taneczny zespół pod kierownictwem Larysy Radziewicz składa się z uczniów 2 klasy Zespołu Szkół Samorządowych nr.1 miasta Opoczno.
• WESOŁE SOKÓŁCZANKI (Polska) – tegoroczne laureatki Międzynarodowego Festiwalu Dla Dzieci i Młodzieży „Bałtyckie Korale w Rosji
• BURSZTYNOWE MINIATURKI (Rosja) – zespół tańców świata Kaliningradzkiego Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży, kier. Marina Seliverstova.
• TEATR STO12 (Polska) – grupa teatralna Bielańskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Pani Iwony Prugar-Fiedorowicz.
• W wydarzeniach artystycznych Dnia Czeburaszki dodatkowo mogą wziąć udział także inne dzieci mniejszości etnicznych zamieszkujących w Polsce.
W ramach Festiwalu odbędzie się także
JARMARK ZBLIŻENIA KULTUR
podczas którego będą mogli zaprezentować swoje wyroby, żywność, twórczość i pasje artystyczne przedstawiciele różnych kultur z Polski i z zagranicy, w dziedzinach krawiectwa, rękodzieł, pszczelarstwa, wielokulturowej kuchni, smakołyków, słodyczy, zdrowej żywności, kosmetyków naturalnych i z wielu innych dziedzin…
Jako atrakcje specjalne w czasie Festiwalu także będą do zwiedzania:
• Wioska Żywej Archeologii – tu zanurzysz się w świat Słowian, Wikingów i innych ludów dawnej Polski, Europy. Dotkniesz i posmakujesz swoich korzeni, poznasz życie przodków, ich obrzędów, obyczajów, rzemiosł, zapomnianych zawodów. Wszystko to dzięki Fundacji Grodu na Bródnie poprowadzi Robert Sigmundsson.
• Kulturę Wedyjską można będzie poznać w dwóch specjalnie rozstawionych namiotach. Ich duży dwudniowy program przygotowany przez Stowarzyszenie Jogi i Medytacji PREMA we współpracy z Mantra Studio z Warszawy skierowany będzie na poznanie praktyk jogi, medytacji oraz zdrowego stylu życia
UWAGA – Dom Kultury ŚWIT posiada duży parking samochodowy – BEZPŁATNY
Po raz pierwszy w Polsce zespół muzyczny SHONO z Buriacji! Zespół muzyczny „SHONO” (w tłumaczeniu z buriackiego – Wilk) został utworzony w roku 2014.
Kierownik zespołu – Aleksander Arhinczejew, wiodący wykonawca śpiewu gardłowego (alikwotowego) w Buriacji, niezrównany mistrz improwizacji. Aleksander osiągnął wielkie sukcesy w wykonaniu ludowych przekazów buriackich oraz eposów – uligerów. „Człowiek-orkiestra”, jak go nazywają!
Gra na wielu instrumentach: Morin сhuur, suh chur, limbe, chomuse gembarde i inne. W jego rękach każdy instrument muzyczny zaczyna wydawać magiczne dźwięki. W swoich melodiach muzycy przekazują unikalną starożytną kulturę swojego narodu. Wkładając w muzykę duszę, przywołują słuchaczy do napełnienia własnych dusz poprzez przechodzenie melodii przez siebie. Ich muzyka jest niesamowitą okazją do poddania się rytmowi, zrelaksowania, medytacji oraz prowadzi nas do własnych uczuć.
https://youtu.be/dhrLYdr2Z0Y?t=10m59s
Belwederska 25, 00-761 Warszawa, Polska
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024