Za rok ujrzymy najwyższy budynek po prawej stronie Wisły

Za rok ujrzymy najwyższy budynek po prawej stronie Wisły
fot. Aura Sky

Najwyższy budynek prawobrzeżnej Warszawy powstaje w miejscu, gdzie był był Kibuc Grochów – pierwszy tego typu eksperyment społeczny w historii. Aura Sky będzie miał 26 kondygnacji i prawie 90 metrów wysokości. Pierwszy etap inwestycji zakończy się w 2017 roku.

Aura Sky powstaje u zbiegu ulic Ostrobramskiej i Rodziewiczówny, na gruncie do którego deweloper ma prawo własności. W 1919 roku gmina żydowska kupiła tam 39 hektarów gruntów, gdzie utworzyła m.in. Kibuc Grochów oraz miasteczko filmowe. Pod koniec XX w. część tej ziemi odzyskano.

Każdy Żyd spacerujący po Warszawie może pokazać palcem, że właśnie w tym miejscu powstał pierwszy w historii kibuc i pierwsza w Polsce szkoła z hebrajskim językiem nauczania – powiedział prof. Szewach Weiss podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Aura Sky.

Były ambasador Izraela przypomniał, że w 1939 roku naród żydowski na całym świecie liczył około 18 milionów osób, z czego w Polsce żyło 3,5 miliona, a wspólna historia polsko-żydowska ma ponad 800 lat. – W Polsce każdy z nas był strażnikiem swojej kultury, integracja była bardzo delikatna, ale jednym z cudów naszego wspólnego życia było to, że Żyd w Polsce mógł zostać Żydem i mieć swoją gminę, synagogę, szkołę i przedszkole – powiedział izraelski polityk i laureat Wielkiego Krzyża Zasługi RP. Według niego to w Polsce rozwijał się żydowski geniusz. – 24 procent laureatów Nagrody Nobla ma pochodzenie żydowskie, a połowa z nich ma polskie korzenie – dodał Szewach Weiss.

Aura Sky to kolejna inwestycja Grupy Mill-Yon, aktualnie realizującej także: Aura Gdańsk na Wyspie Spichrzów (Gdańsk), Aura Park w Wilanowie (Warszawa) i Aura Garden na Białołęce (Warszawa). Grupa Mill-Yon do tej pory oddała do użytku ponad 1 600 mieszkań i lokali usługowych, a kolejne 1 100 jest w budowie.

Inwestycja na warszawskiej Pradze Południe obejmie trzy budynki, w których będzie 580 mieszkań: od 35-metrowych do 130-metrowych apartamentów na najwyższych kondygnacjach. Wszystkie mieszkania będą miały panoramiczne okna oraz balkony, loggie lub ogrody zimowe. Na parterze znajdzie się galeria handlowo-usługowa o łącznej powierzchni 3 000 m2.

Budynki rozplanowane są wokół wewnętrznego ogrodu. Wejście ma prowadzić przez lobby z portiernią i ochroną, a cały teren będzie i monitorowany. W wysokościowcu zaplanowano 4 szybkobieżne windy.

Architektem Aura Sky jest Kipp Projekt Sp. z o.o., generalnym wykonawcą jest firma UNIBEP S.A., a finansowanie inwestycji zapewnia bank Getin Noble Bank S.A.

Mill-Yon jest częścią Grupy ILDC, który od ponad 100 lat prowadzi działalność deweloperską na wszystkich kontynentach. ILDC jest jedną z czołowych firm działających w Izraelu, wycenianą na Giełdzie Papierów Wartościowych już od 1953 roku. Poza sektorem mieszkaniowym, zajmuje się inwestycjami w galerie handlowe, powierzchnie przemysłowe i hotele.

Grzybu

Komentarze