Znika mennica, zastąpią ją apartamentowce i sklepy

Znika mennica, zastąpią ją apartamentowce i sklepy

Ponad 22 lata, ten budynek stał na rogu Grzybowskiej i Żelaznej, a teraz zostanie zastąpiony przez mieszkania, sklepy i restauracje.

Obydwie mennice w których przez dekady produkowano monety (te stare i nowe), które mieściły się na terenie Mirowa zniknęły w ciągu ostatnich kilku lat. Jeden z budynków zbudowano w latach 50-tych i stał on na rogu Żelaznej i Prostej, a zamiast niego pojawi się teraz 130-metrowy wieżowiec. Młodszy z budynków przetrwał zaledwie dwadzieścia dwa lata. Z racji że Mirów to praktycznie drugie centrum Warszawy, mennica wybudowana w 1994 musiała zostać usunięta przez fakt że bardzo brzydko się starzała, pomimo że w chwili nowości swoją konstrukcją wybiegała na lata do przodu. Ostatecznie dyrektorzy Mennicy Polskiej zadecydowali o przeniesieniu mennicy na Białołękę i zastąpieniu jej wieżowcami.

Mennica Residence, bo tak będzie nazywał się kompleks, zajmie cały kwartał między Grzybowską, Żelazną, Pereca i Waliców i będzie się składać z kilku budynków o wysokości 8-14 pięter. Znajdzie się w nich w sumie około 470 mieszkań o powierzchni 28-232 m2, lokale handlowe i usługowe, które zajmą dwie pierwsze kondygnacje, oraz klub fitness z tarasem wypoczynkowym. Charakterystycznym elementem będzie wysoki aż na siedem metrów hall na rogu Grzybowskiej i Żelaznej. W planach jest także budowa pasażu handlowego, który docelowo przetnie ulicę Pereca i sięgnie aż do Prostej.

Budowa pierwszego budynku zakończyć ma się już w przyszłym roku. W dalszej kolejności zburzony zostanie stojący przy Waliców biurowiec Aurum, który także zostanie zastąpiony nową zabudową. Mennica Polska zapowiada jednak zachowanie ceglanej ściany, będącej reliktem XIX-wiecznego browaru Hermana Junga i jednocześnie muru getta żydowskiego.

Grzybu

Komentarze