13. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

13. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

W poniedziałek, 2 listopada, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Warszawa), rozpocznie się 13. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej to cykliczne wydarzenie, które ma na celu budowę wiedzy o społeczności żydowskiej w Polsce i na świecie, edukację oraz walkę z postawami ksenofobii, braku tolerancji i antysemityzmem. Przez 7 dni widzowie Festiwalu obejrzą najciekawsze produkcje m. in. z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Słowacji, Kanady, Szwajcarii, Francji i Niemiec.

Tegoroczny festiwal dedykowany jest zmarłemu przed rokiem Mike’owi Nicholsowi. W programie znalazło się 30 filmów, które będą walczyły m. in. o Grand Prix (15 000 złotych) – nagrodę ufundowaną przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – i o nagrodę specjalną ufundowaną przez Prezesa Telewizji Polskiej (10 000 złotych).

W poniedziałek, 2 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się projekcja  otwierającego festiwal filmu „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica (debiut reżyserski scenarzysty „Róży” Wojciecha Smarzowskiego) z plejadą polskich aktorów (Jan Wieczorkowski, Aleksandra Hamkało, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz). Ten poruszający obraz polskiej wsi i skrajnych postaw Polaków wobec ratowania Żydów przedstawia losy 6-letniej Hani, która zostaje w czasie wojny przygarnięta przez młode małżeństwo.

8 listopada podczas ceremonii zamknięcia festiwalu pokazany zostanie izraelski film „Sabena – Porwanie. Moja opowieść” (reż. Rani Saar),  opowiadający o dramatycznym przebiegu porwania samolotu belgijskich linii Sabena, którego w 1972 roku dokonali terroryści z  ugrupowania Czarny Wrzesień, zbrojnego ramienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się też filmy polskie, których twórcy poruszają kwestie istotne dla prowadzonej współcześnie debaty o stosunkach polsko-żydowskich: postawy polskich chłopów wobec problemu ratowania Żydów („Klezmer”, 7/11 o 21:00), pamięć o pogromie kieleckim („Amnezja”, 7/11 o 19:00), odrodzenie życia żydowskiego we współczesnej Polsce („Powrót”, 3/11 o 18:00 i „Wznieśmy dach”, 5/11 o 20:15). Na uwagę zasługuje także poruszający obraz „Felix i Meira” (6/11 o 18:00), opowieść o miłości ekscentrycznego ateisty i chasydki z ortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy Montrealu; osadzony we Francji lat 60. zabawny dramat „Za życie!” z Julie Depardieu (7/11 o 16:45); oraz przejmujący dokument „Ostatni ocalały z Treblinki”, przedstawiający niezwykłe losy Samuela Willenberga, rzeźbiarza, malarza i uczestnika buntu w Treblince (6/11 o 16:00).

Spośród zgłoszonych do 13. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej zakwalifikowały się następujące filmy.

ADRESY :
Muzeum  POLIN, ul. Anielewicza 6, 00-157 Warszawa
JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A, Warszawa
Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze