Urząd Miasta: powinniśmy lepiej segregować śmieci

Urząd Miasta: powinniśmy lepiej segregować śmieci

Plastik wrzuca się do plastiku, nie odwrotnie. Ratusz ma dosyć samowolnego wyrzucenia śmieci. Segregowanie ich wpływa korzystnie na nas, miasto i ziemię. Mieszkańcy zapominają o zasadach i do kolorowych kontenerów wrzucają co popadnie.

Od lutego ubiegłego roku Warszawa jak i inne polskie miasta utworzyły reformę śmieciową. Mieszkańcy w swoich mieszkaniach lub domach zaczęli segregować odpady – suche, zmieszane i szkło. W przypadku domów  dostali kolorowe worki na śmieci i jeden- czarny kontener. W blokach mieszkańcy segregują do odpowiednich kontenerów, które stoją w pobliżu klatki schodowej. W kliku dniach miesiąca można też wystawić gabaryty lub tez jeśli jest taka potrzeba to pod dom podjedzie specjalny kontener na bioodpady. Jest to akcja płatna. Mieszkańcom, którym nie chce się segregować odpadów nakładane są większe składki. Zaś tym, którzy nie widzą w tym problemu  zostaje często więcej pieniędzy w portfelu. Koszt miesięczny waha się w okolicach 10-12 złotych. Różnica między segregacją i jej brakiem to 2 zł od jednego mieszkańca. Często za tak minimalną kwotę ludziom nie chce się segregować odpadów. Gdyby koszt był większy może większość z nich bardziej by się do tego przykładała?

Wyrzucane śmieci są na bieżąco kontrolowane. Jak wynika z obserwacji odpady często nie są dobrze posegregowane. Na wysypisko trafiają również rzeczy przydatne, które posegregowane jeszcze komuś by posłużyły. Biuro Gospodarowania Odpadami Komunalnymi występuje o podwyższenie opłat za brak segregacji. Na początku funkcjonowania tej reformy, odpady były przyjmowane z przymrużeniem oka. Jednak okres przejściowy minął i każdy ma dosyć tej samowolki.  Mieszkańcy segregujący śmieci czują, że ich praca jest bezsensowna, ponieważ często posegregowane worki leżą obok tych zmieszanych.

– Ostatnim krokiem ratusza jest zawiadomienie gmin. Częściej są to uwagi, upomnienia i zagwarantowanie pomocy w nauczeniu się segregacji. Miasto daje wybór: segregujesz i płacisz mniej albo odwrotnie. Nie może być takiej sytuacji, że Ci którzy płacą mniejsze składki wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Jednak większość tych sporów uda się rozwiązać polubownie między sobą. Sąsiedzi powinni rozmawiać na ten temat, ponieważ to przez obojętne podchodzenie do segregacji większość będzie płaciła większe składki – tłumaczy rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Agnieszka Kłąb.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze