Bestiariusz / Dark Fantasy

Bestiariusz / Dark Fantasy, to tytuł wystawy Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, prezentowanej w warszawskiej Galerii XX1. Instalację łączącą elementy inscenizacji teatralnej, epizody filmowej narracji z formułą wystawy sklepowej będzie można oglądać od 22 stycznia z zewnątrz przez witryny galerii. Wystawa potrwa do 26 lutego.

Instalacja Bestiariusz/Dark Fantasy, którą od 22 stycznia do 26 lutego będzie można obejrzeć w Galerii XX1, to mroczna i metaforyczna fantazja, łącząca elementy inscenizacji teatralnej, epizody filmowej narracji z formułą wystawy sklepowej  –  eleganckiego, choć nietypowego butiku. Wystawa dostępna jest przez wielkie witryny galerii bez potrzeby wchodzenia do jej wnętrza. Ograniczenie jest rezultatem zarówno obecnych wymogów sanitarnych, jak i samej koncepcji wystawy. Wszystkie wymienione elementy nie są po prostu kompilacją zgromadzonych składników, lecz wynikają z natury wykorzystanych obiektów, którymi przede wszystkim są manekiny ubrane w markową odzież i z realistycznymi maskami zwierząt na głowach.
Postacie w modnych ubraniach zdają się celebrować swoją postawę uczestniczenia w świecie sztuki, zajęci sobą kreują swój świat, natomiast my (z naszymi wyobrażeniami i problemami) oglądamy wszystko z zewnątrz. „Oni” są jakby u siebie, pomiędzy sztuką, która jest „o nich”. Najbardziej chyba niepokojący w pierwszej chwili jest bezruch oglądanych postaci, zastygłych jakby w trakcie zdarzenia, które tworzą. Zwierzęco-ludzkie istoty zdają się uczestniczyć w wernisażu wystawy, która nie jest jeszcze w pełni ukończona. Dziełami na „ich” wystawie są głównie obrazy dotyczące zwierząt i zawierające wypowiedzi o zwierzętach. Jednakże dla nas, oglądających całość przez witryny, te hybrydyczne postacie reprezentowane przez manekiny są oczywiście także składnikami wystawy – wyjaśnia kurator wystawy Grzegorz Borkowski.
Mroczny klimat sączy się także z prezentowanego w witrynie wystawy wideo performansu Ewy Bloom-Kwiatkowskiej. Artystka wnika w tym działaniu w element kultowego horroru The Ring, którego istotnym rekwizytem jest kaseta VHS zawierająca sekwencję przerażających obrazów przedstawiających cierpienia zwierząt powodowane przez ludzi. Nawiązanie do konwencji i klimatu dark fantasy wynika z przekonania artystki, że Fantastyka grozy i filmowy świat realizmu magicznego są alternatywnym odpowiednikiem dla absurdów rzeczywistości.

al. Jana Pawła II 36, 00-141 Warszawa, Polska

Grzybu

Komentarze