Darmowy festiwal muzyki improwizowanej

Darmowy festiwal muzyki improwizowanej

Niedziela to dzień tradycyjnie spędzany z rodziną, więc wydawałoby się naturalne spędzanie go także ze swoją przybraną rodziną, czyli z różnymi podejrzanymi postaciami, z których składa się stołeczna scena muzyki improwizowanej.

17:00 – 17.30 LINE OF FIRE (Ray Dickaty – saxophones, Natan Kryszk – saxophones, Dominik Dodos Mokrzewski – percussion)
18.15 – 19.00 INTELLIGENT WRITING MACHINE (the saxophone choir: Tomek Świtalski, Bartosz Tkacz, Philip Palmer, Ray Dickaty, Michal Maota, Stanisław Welbel, Jan Malkowski, Natan Kryszk)
19.15 – 19.45 SKEREBOTTE FATTA (Jan Małkowski – tenor saxophone, Dominik Dodos Mokrzewski – percussion)
20.00 – 20.45 LOUNGE RYSZARDS (Michał Maota – tenor saxophone, vocals, Miłosz Cirocki – electric guitar, vocals, Jakub Tyro-Niezgoda electric bass, vocals, Michał Kasperek percussion, vocals)

Wejście na festiwal jest darmowe, jednakże przyjmowane będą wolne datki do znajdującej się podczas koncertu puszki.

Jedną z najbardziej intrygujących cech tej przybranej rodziny jest odurzające połączenie wytrawnych specjalistów, mających ogromne doświadczenie, z młodymi muzykami dopiero odciskającymi piętno na scenie. To zjawisko prawdopodobnie najłatwiej zauważyć w brutalnym zderzeniu Raya Dickaty z Natanem Kryszkiem z wybuchowej formacji Line of Fire.

The Intelligent Writing Machine to formacja, na którą składa się ośmiu saksofonistów grających acapella. To ona jest żyjącą, oddychającą demonstracją niezwykłej siły muzyki. W tym przypadku dokonującej niemożliwego, a więc łączącej grupę jednostek, które w innych okolicznościach najprawdopodobniej udusiłyby się nawzajem, gdyby np. zostały zostawione same w jednym pokoju na dłużej. I w końcu, mamy do czynienia z nieokiełznanymi poszukiwaniami zespołu Lounge Ryszards, ustnym odpowiednikiem zamknięcia się w ciemnej szafie wraz z szalonym profesorem chemii ściskającym kurczowo w dłoniach pudełko probówek i palnik Bunsena.

LINE OF FIRE

Ray Dickaty ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Brał udział w licznych trasach koncertowych i występował w programach telewizyjnych i radiowych na całym świecie. Jako członek Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na albumie Dr Johna „Anutha Zone” oraz na płytach Spiritualized „Live at the Albert Hall”, „Let it Come Down” i „Amazing Grace”. Jako członek zespołu Moonshake należącego do wytwórni Too Pure wydał dwie płyty oraz grał razem ze Stereolab i Cornershop oraz występował wspólnie z PJ Harvey. Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise, nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope’a. Ponadto, nagrywał i wystepował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Durutti Column, AMP, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Michael J Sheehey i The Flowers of Hell.

Współpracował z Eddie’m Prevostem, założycielem legendarnego AMM, a także grał z takimi improwizatorami jak: Philip Marks, Chris Corsano, Brigitte Kuepper, John Butcher, Lol Coxhill, Carlos Zingaro, John Edwards, Martin Kuchen, Jeffery Morgan, Evan Parker i wielu innych.
Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej. Jest dyrygentem Warsaw Improvisers Orchestra, dyrektorem muzycznym Spacefest Festival w Gdańsku. Oprócz Infant Joy Quintet tworzy takie zespoły jak: Kom Trio, Osaka Vacuum, DCD Trio, Organic Panic, Pulsarus, Noise of Wings.

Współpracuje z takimi muzykami jak: Maciej Bielawski, Mikołaj Palosz, Paweł Szpura, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Rafał Mazur, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski, Dominik Strycharski, Wojtek Kwapisiński, Jerzy Mazzol, Maciej Trifonidis.

Dominik Mokrzewski 'Dodos’ : perkusista samouk, z wykształcenia filozof. W muzyce przede wszystkim fascynuje go polirytmia i improwizacja, które stara się łączyć w swoich projektach. Gra z Rayem Dickaty, Michałem Kasperkiem, Jankiem Małkowskim, Ksawerym Wójcińskim (Infant Joy Quintet), Norbullem Kubaczem, Rafałem Dedyńskim (Biegli), Ramezem Nayyarem (Biegli, Straszne rzeczy), Kubą Orłowskim (Straszne rzeczy). Współtworzy z Rayem Dickaty Warsaw Improvisers Orchestra i trio Line of Fire z Natanem Kryszkiem. Współtworzy także rockowe zespoły: Pongopongo, czy The Thox. Brał udział w projektach PatoMazo, Volno, Monkey Business. Animował muzyczne wydarzenia w galerii Praca (cykl Wolne Loty z Mikołajem Chylakiem).

Natan Kryszk jest młodym muzykiem, na stałe gra w składzie Pokusa, razem z Tymonem Bryndalem i Teodorem Olterem. Poza tym tworzy składy Biegli, Retarders Trio, hiphopowy Jano Frano Live. Wspiera również Warszawską Orkiestrę Improwizowaną i wiele improwizowanych składów. Lubi występy gościnne i każdą muzykę, która jest zajebista.

INTELLIGENT WRITING MACHINE – Saxophone Choir

Tomek Świtalski
Bartosz Tkacz
Philip Palmer
Ray Dickaty
Michal Maota
Stanisław Welbel
Jan Malkowski
Natan Kryszk.

The Intelligent Writing Machine jest ideą, która krążyła od jakiegoś czasu, o zebraniu ze sobą wielu saksofonistów, wyjętych z typowych sytuacji rytmicznych / basowych / akordowych pozwalających aby dźwięk saksofonu dominował. …Brzmienie saksofonu jest dla mnie jednym z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych dźwięków muzycznych. Może ono być silne, uparte, ale również żałosne i płaczące. Może krzyczeć i pieścić się z łagodnych dźwięków, w rzeczywistości wyrażając tak wiele emocji, że oczywiste jest jego podobieństwo z ludzkim głosem. W ramach tej sytuacji mamy bardzo pełną gamę brzmień saksofonu, od niskich barytonów do wiolonczeli i tenorów, śpiewające alty i uduchowione soprany. Zamierzamy improwizować, ale w określonych ramach i zbadać o całą gamę dźwięków i emocji, które mogą pochodzić z saksofonu. Muzycy zaangażują swoje całe doświadczenie w nowoczesnym / free / improwizowanym jazzie i muzyce klasycznej. Wielu z nich po raz pierwszy spotka się aby zagrać razem. Jest to okazja, której nie można przegapić i szansa, aby usłyszeć i doświadczyć czegoś nowego i innego w Warszawie.

SKEREBOTTE FATTA

Projekt muzyków związanych z m.in. Infant Joy Quintet i Warsaw Improvisers Orchestra.

A project featuring musicians associated with such groups as Infant Joy Quintet and Warsaw Improvisers Orchestra.

Jan Małkowski – saksofon/ saxophone
Dominik Mokrzewski – perkusja/ percussion

Skerebotte Fatta to rodzaj dźwiękowego dialogu – forma komunikacji i wyraz czystych emocji. To improwizacja pozbawiona sztywnych reguł oraz ściśle wytyczonego kierunku. Niepozbawiona wrażliwego i uważnego spojrzenia na to co, dookoła. Odpowiadająca potrzebie chwili i aktualnym odczuciom.

Jan i Dodos grają także w Infant Joy Quintet, z którym w tym roku wydali płytę New Ghosts (ForTune2014).

Jan Małkowski – improwizator, samouk, z wykształcenia biolog. Nie boi się zostać w swoim graniu na etapie dziecięcego bazgrolenia lub spontanicznego tańca. Współpracuje z Michałem Kasperkiem, czy Ksawerym Wójcińskim. Z Rayem Dickaty tworzy improwizujący zespół Infant Joy Quintet i Warsaw Improvisers Orchestra.

LOUNGE RYSZARDS

Lounge Ryszards to zespół stworzony tylko i wyłącznie z bezlitosnych ryszardów. Free jazz/noise/kołysanki. Majonez. Marcepan.

4 października, godz. 17:00 – 21:00
ADA Puławska
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze