Dzień Węgierski na Białołęce
W ramach umowy partnerskiej z X dzielnicą Budapesztu, Budafok – Teteny dzielnica Białołęka od wielu lat buduje więzi z Węgrami. Na Białołęce znajdziemy miejsca pamięci obywateli węgierskich: ulice Józsefa Antalla i ks. Béla Vargi oraz pomnik Laszlo O’svatha, na którym znajdują się nazwiska osób, które wspierały polskich uchodźców na Węgrzech w czasie II wojny światowej.
☛ 11:00 – 13:00 RODZINNA GRA MIEJSKA „Węgierski album”, start przy pomniku Laszlo O’svatha na Nowodworach u zbiegu ulic Ordonówny i Strumykowej
★ ZAPISY od 9 października: a.debska@gamesdevelopment.pl
☛ 16:00 – 18:00 KONCERT I WARSZTATY „Joszko Broda i czterdzieści instrumentów z Karpat, czyli co robi róg węgierski w Polsce”, scena przy van Gogha 1
★ Szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi! 🙂
☛ 18:00 KONCERT Joszko Brody „Polsko-węgierski”, scena przy van Gogha 1
W ramach „Dnia Węgierskiego” na Białołęce odbędzie się rodzinna gra miejska „Węgierski album” (10.00-16.00) śladami pocztówek Máté Nagy’ego, węgierskiego fotografa mieszkającego w naszej dzielnicy. Uczestnicy wcielą się w rolę kolekcjonerów pocztówek pochowanych w różnych punktach Białołęki, związanych z historią Węgier. W każdym miejscu czeka na nich specjalne zadanie, którego wykonanie pozwoli im na otrzymanie kolejnej fotografii. Podczas zadań drużyny będą musiały wykazać się nie tylko umiejętnością szybkiego myślenia i korzystania z wiedzy, przyda im się też sprawność fizyczna i umiejętność współpracy w zespole. Punkty będą zlokalizowane na trasie od Ronda O’svátha do Skweru Przyjaciół Węgierskich przy pasażu Księdza Bela Vargi.
Natomiast w Białołęckim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert Joszko Brody pt. „Polsko-węgiersko” (18:00), połączony z warsztatami „Joszko Broda i czterdzieści instrumentów z Karpat, czyli co robi róg węgierski w Polsce” (start o 16:00), skierowanymi zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych słuchaczy. Joszko gra na ponad 40 instrumentach ludowych z rejonu Karpat, m.in. na zwykłym liściu, kawałku słomki, glinianych okarynach, drewnianych fujarkach, drumlach, dudach, gajdach czy zwierzęcych rogach. Muzyka brzmi wieloma kolorami i potrafi zaskoczyć nawet osłuchanego odbiorcę. Podczas warsztatów będzie można nie tylko usłyszeć dźwięki wydawane przez te instrumenty, zapoznać się z ich budową, ale także na nich zagrać. Prawdziwe dzieła sztuki to grające rzeźby Józefa Wilkonia – kopia ligawki kurpiowskiej i metalowy smok, natomiast swoim rozmiarem imponuje trąbita beskidzka prawie czterometrowej długości.
Na wszystkie wydarzenia jest ✪ WSTĘP WOLNY! ✪ Liczba miejsc ograniczona.
21 Października 2017, sobota
Wydarzenie współorganizowane wraz z Urzędem Dzielnica Białołęka.
- Summer Festival w Westfield Arkadia - 12 września 2024
- Dni Bemowa 2024 - 12 września 2024
- 12. Festiwal Piosenki Artystycznej „Poetycka Dolina” - 9 września 2024