Światowy Dzień Pizzy

Światowy Dzień Pizzy

Płaskie, okrągłe i wypiekane placki znane są praktycznie wszystkim kulturom starożytnym, np. w dawnym Egipcie spełniały funkcję płatniczą. W starożytnym Rzymie popularne były focaccie przyprawiane ziołami i serem. Słowo piza pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 997 roku. W XVII wieku mianem pizzy alla mastunicola określano wypiek przyprawiony bazylią i serem, a pizzą ai cecinelli – placek z rybą.

Wydarzeniem, które rozsławiło pizzę była wizyta królowej Włoch — Małgorzaty (Margherita) w Neapolu w roku 1889. Słyszała ona o słynnej pizzy i chciała jej spróbować. Znany kucharz Don Raffaele został zaproszony, aby przyrządzić pizzę dla królowej.

Z Neapolu pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie wypiekano ją już pod koniec XIX wieku. W północnej części Włoch spopularyzowała się jednak dopiero po II wojnie światowej dzięki robotnikom z południa półwyspu emigrującym za pracą w północne rejony kraju.

Najstarsza pizzeria w Polsce została założona w 1974 roku w Słupsku. Pizza trafiła do naszego kraju prosto z Mediolanu, gdzie przyszły kierownik pizzerii zasmakował tego specjału i postanowił sprowadzić go także do Polski. Zaraz po powrocie postanowił otworzyć pizzerię, ale do właściwej receptury i odpowiedniej konstrukcji pieca jeszcze długo dochodził metodą prób i błędów. Odkąd w końcu udało mu się stworzyć dwie wersje znanego placka – z pieczarkami oraz z mięsem – są one nieustannie serwowane w niezmienionej formie. Pizzeria cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli tylko będziecie mieć okazję, odwiedzić pierwszą pizzerię w Polsce – polecamy: Bar mleczny Poranek w Słupsku, ul. Wojska Polskiego 46.

Dane od są jednoznaczne – pizza jest zdecydowanie najpopularniejszą potrawą zamawianą w Polsce. Ile pizzy zamawia się w naszym kraju? Wyobrażenia o tym dostarczają dane Pyszne.pl. Okazuje się, że gdyby postawić na sobie wszystkie pudełka po dostarczonej w ciągu jednego roku pizzy, osiągnięto by wysokość ponad 140x wyższą od Pałacu Kultury i prawie 14x wyższą od szczytu Rys. Łączna długość wszystkich pudełek byłaby 10x dłuższa od długości obydwu linii metra w Warszawie, co wystarczyłoby na okrążenie Stadionu Narodowego 57 razy. Natomiast ich łączna powierzchnia starczyłaby na pokrycie 12 boisk piłkarskich.

9 lutego pizza obchodzi swoje święto.

Biorąc pod uwagę największą liczbę fanów pizzy, zapewne najhuczniej będzie ono obchodzone w Krakowie.* Koniecznie nad kawałkiem Capricciosy, która jest najbardziej rozchwytywana spośród wszystkich rodzajów pizzy w Polsce. Do przebojowej trójki wchodzą również pizza Salami/Pepperoni oraz Margherita. Zgodnie z tym, co podpowiada intuicja, więcej pizzy zamawiają mężczyźni niż kobiety. Uaktywniają się zwłaszcza w weekendy, a dokładnie w soboty około godziny 20:00.

Warszawa plasuje się na drugim miejscu pod względem liczby mieszkańców kochających pizzę. Które pizzerie wiodą prym w mieście? W głosowaniu Top Restauracje z Dowozem 2016, najwięcej  warszawian opowiedziało się za następującymi lokalami:

  1. Pizza na Wypasie Mokotów, ul. Chodkiewicza 8
  1. Pizza Enigma, ul. Skierniewicka 21/6
  1. Mała Italia, ul. Górczewska 24
źródło: Pyszne.pl i Wikipedia
Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze